Diyetisyen Ümmü Gülsüm ETYEMEZ

Az yesem de kilo alıyorum diyenler buraya

Diyetisyen Ümmü Gülsüm ETYEMEZ

Her diyetisyen en az bir danışanından duymuştur bu cümleyi: “Ama hocam ben normalde bu kadar çok yemiyorum, bunları yesem kilo alırım.”

Diyet programınızı inceler incelemez programda yok yok olduğunu gördünüz; haliyle bu tepkiyi vermeniz normal.

Kahvaltıda zeytininden peynirine; yemeklerde etinden salataya pek çok şey sıralanmış; ara öğünlerde yoğurtlar, sütler, meyveler, kuruyemişler…

Paniğinizi anlıyorum fakat sakin olun ve işi bir bilene bırakın. 

Bizler diyet yapsak da yapmasak da; spor yapsak da yapmasak da vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini idame ettirmek için belli bir enerji harcar. 

Mesela kalbimizin kan pompalaması için, nefes almak için, böbreğimizin süzme işlemini yapması için…

İşte siz hiçbir şey yapmasanız bile vücudumuzun harcadığı bu minimal enerjiye “bazal metabolizma hızı” diyoruz. Eğer sizler, kontrolsüzce şok/sıvı diyetler uygularsanız ya da gün içinde kendinizi açlıkla terbiye etmeye çalışırsanız vücut, yaşamak için gerekli enerjiyi sağlayamaz. Bu kez de mevcut enerji kaynaklarını depolamaya başlar. 

Şöyle düşünün; suyu az içerseniz vücut mevcut suyu tutup korumaya alır. Sonuç olarak ödem problemiyle karşı karşıya kalırız. 

Ya da gün içinde ciddi az kalorili diyetler yaptığınızda vücut bu kez yediğiniz içtiğiniz her şeyi korumak için depo etmeye başlayacaktır. Siz kilo vermek için aç kalırsınız fakat vücut depoları fuller.    

Hep söylüyorum; diyet demek eziyet demek değildir. Aç kalmak hiç değildir. Eğer ki diyete ütopik hayallerle başlarsanız elbette ki verim alamadığınızı düşünürsünüz.

Her hafta 3’er 5’er kilo almadığımız gibi her hafta 5’er kilo vermemiz de pek mümkün değil. 

Dünya Sağlık Örgütüne göre haftalık 0,5 kg ile 1 kg arasındaki kayıplar ideal ve sağlıklıdır. Elbette ki kişinin özelliklerine göre bu aralığın üzerine çıkmak mümkündür fakat bilin ki sizler haftada yarım kilo verdiniz diye başarısız olmadınız!

Diyet sürecine at gözlüğüyle değil geniş yelpazeden bakılmasını isterim hep. Yani odağınız yalnızca kilo kaybı yaşamak olmasın; bu süreçte öğreneceğiniz her bilgiyi cebinize atın ki beslenme eğitiminiz tam, verdiğiniz kilolar kalıcı olsun. Gerisi inanın hallolur.

Elbette bunların hepsi biz değil, siz isterseniz mümkün! 

Lütfen, tartıya takılı kalmayın.

Unutmayın, siz tartıdaki rakamlardan ibaret değilsiniz.

Siz, aynada gördüğünüzden çok daha güzel ve özelsiniz.

Kalın sağlıcakla!

DİYETİSYEN ÜMMÜ GÜLSÜM ETYEMEZ
@dyt.ummugulsumetyemez
0554 659 69 42

 

Yazarın Diğer Yazıları