Sokakta her gördüğünüze gazeteci diyemezsiniz - Ercan AYDIN

Sokakta her gördüğünüze gazeteci diyemezsiniz


Sokakta her gördüğünüze gazeteci diyemezsiniz!!!

Sayın Valimizi, Sayın Milletvekillerimizi, Sayın Garnizon Komutanımızı, Sayın Belediye Başkanlarımızı, Sayın Rektörümüzü, Sayın Başsavcımızı, Sayın Alay Komutanımızı, Sayın Emniyet Müdürümüz ve Tüm daire Müdürlerimize Burdan seslenerek bir ricada bulunmak istiyorum;

Son zamanlarda; İletişim Başkanlığı, Basın İlan Kurumu yada RTÜK'e bağlı olmayan ancak eline birer cep telefonu alarak sosyal medya üzerinden birer sayfa açarak sokaklarda sürekli canlı yayın yaparak, herhangi bir matbaada bastırdıkları uydurma Basın kartlarını ceplerine koyarak kendilerini basın mensubu konumuna koymaya çalışanlara lütfen itibar etmeyin!

Bartında ve Ülkemizde Basın yayın ilkelerine bağlı olarak Devletin kurumlarına Basın yayın bedellerini, zorlanarak ödeyen gerçek gazeteciler, Böyleleri yüzünden Basın görevlerini yapamaz hale geliyorlar.

Böyleleri olsa olsa Sosyal medya fenomenleri olur.

Bunlar istedikleri gibi Showlarını cep telefonları ile sokak sokak gezip yayınlarını yapabilirler ancak bunların Basın mensubu olarak görmek Devletin hiçbir Basın kanununda yer almamaktadır.

Özellikle Emniyet teşkilatımız başta olmak üzere hertürlü kamu görevi yapan yetkililerinin bir olay sırasında burunlarının ucuna kadar girip sanki yarı kamu görevi yapan gerçek Basın mensuplarıymış gibi hareket etmelerini asla kabul etmiyoruz etmeyizde.

Her işte olduğu gibi Gazteciliğinde kanunu olduğu unutulmamalı. Olaylar sırasında cep telefonları veya kameralar ile çekim yapmak isteyen her vatandaşın gazeteci olmadığı bilinmeli ve çekimlerine izin verilmemeli.

Gerekirse Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığından alınmış Sarı (Turkuaz) basın kartı, RTÜK yada Basın İlan Kurumu tarafından kabul edilmiş Basın şirketi çalışanı olduğu belgelenen Basın kartı istenmeli.

Aksi halde yakında her eline cep telefonu alan kişi veya kişiler kötü niyetli olarak bu mesleği kötü emellerinde kullanabilirler.

Son olarakta hayatını resmi Basın kurumlarında çalışarak geçirmiş gerçek gazeteci Arkadaşlarımıza seslenmek istiyorum.

Gazeteciliği ve Sosyal Medya fenomenliğini bir birine karıştırmayın.

Fenomenler herhangi bir kuruma bağlı olmadan show yaparak hayatlarını geçirirken sizler bir kamu görevi yapıyorsunuz ve halka karşı sorumluluklarınız var. İşte bu yüzden her elinde cep telefonu ile yayın yapanları meslektaşım deyip mesleğinize ihanet etmeyin. Sizler kurumlarınızca Devletin kanunları çerçevesinde görevlendirilmiş yarı resmi görevlilersiniz. 

Kalın sağlıcakla.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca

Hangi Hüseyin?

25Ara
18Kas
30Ağs
02Tem

Bu Bartın'a büyük bir ihanettir