Ercan AYDIN

Sn. Valim bu işe lütfen bir el atın!

Ercan AYDIN

Valimiz Sayın Sinan Güner'i Bartın’da futbolun gelişmesi ve güçlenmesi için göreve davet ediyorum.

Bartın’da 1994 yılından bu yana 10 yıl Kemerspor Yönetim Kurulu Üyeliği, 5 yıl Başkanlığı ve Bartınspor’un 5 yıl Başkanlığı olmak üzere futbolun direk içinde olan biri olarak Bartın’da son yıllarda futbolda git gide gerileme olduğunu çok açık olarak gözlemlemekteyim.

2010 yıllına kadar Bartın’da tüm İlçe ve Belde Belediyeleri ile birlikte bazı büyük köylerimiz(Kızılelma) olmak üzere şehir Merkezindeki takımlar ile birlikte Amatör Ligimizde mücadele eden çok sayıda takım vardı. 

Ligde her takım sezonda en az 28-30 maç yapar şampiyonlukta Bartınspor’da dahil 3-4 takım arasında geçerdi.

Ancak 2010’dan sonra kurulan BAL Ligi ile birlikte bizim alt takımlara olan ilgi git gide azalmaya başladı ve çoğu kulüp ya kapandı ya da Amatör liglere katılmamaya başladı. Katılanlarda ligi bitirmeden sezonu kapattılar.

Aslında daha önce kulüplere sadece yılda iki kez çok az bir malzeme yardımı yapan Belediyelere  2012’de Belediye Kanununa eklenen ek kanun maddesi ile Amatör Spor Kulüplerine Nakdi yardım için önceki yıl bütçesinin binde 12’sini kullanma yetkisi verildi.

Bu hak verildiği halde Belediyeler bunu çok kullanmak istemediler ya da az kullandılar.

Bu yıl Bartınspor belkide BAL Ligi kurulduğundan bu yana ilk kez hem az takımlı hemde hiç İl takımı olmayan çok zayıf bir gurupta mücadele etti ve gereğini yaparak gruptan şampiyonluk elde ederek çıktı ancak ikinci kez gittiği play off'tan yine eli boş dönerek 23 yıllık özlemi dindiremedi.

Sonuç olarak şunu hepimizin görmesi gerekir… Bizlerin alt yapı takımları güçlü olmadıkça ve çok maç yapmadıkça, İlin lokomotif takımı Bartınspor’a alttan futbolcu yetişmedikçe taşıma su ile değirmen dönmeyecektir. Zaten dönmüyorda.

Sayın Valimizin Bartın için her konuda elini taşın altına koyan biri olduğunu yakınen bilen biri olarak Bartın’da yeniden Amatör Kulüp sayısının fazlalaşması için tüm Belediyelerin futbol kulüplerini tekrar canlandırmaları, Özel İdare aracılıģıyla Arıt, Kızılelma olmak üzere tüm büyük köylerimizde bu faaliyetlere ağırlıklarını vermelerini sağlamaya davet ediyorum.

Bartın merkezde son yıllarda yeni kulüpler kurulduğunu görüyoruz ancak bunlarada gerekli desteğin tam verilmediğini de biliyoruz. Bunun daha fazlalaşması için Sayın Valimizin el atacağına eminiz.

Böylece Bartın’da futbolun çok sayıda kulüple ve takımların çok sayıda maç yaparak güçleneceğini, gençlerin de kötü alışkanlıklardan uzaklaşacağını çok net şekilde göreceğiz.

Sonuç olarak Bartınspor’un 3.Lig’e çıkıp diğer amatör kulüplerimizin BAL Liginde kalıcı olması ile futbolumuzun çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

Aksi halde Bartınspor Bal liginde olduğu sürece diğer kulüplerimizin bir hedefi olmaz ve Bartın’da futbol asla bir yere gelmez! Gelemez!

Yazarın Diğer Yazıları