O köyde, önce evler sonra mezarlar taşınacak

Bartın'ın Kozcağız beldesinde Şarköy köyüne bağlı Kapıcıoğlu ve Boğaz mahallesi sakinleri yeni konutlarına taşınırken, köyün mezarlığı da başka bir bölgeye taşınacak

Bartın’ın Kozcağız beldesinde yer alan ve Kozcağız Barajının faaliyete geçmesiyle birlikte sular altında kalacak olan Şarköy köyüne bağlı Kapıcıoğlu ve Boğaz mahallesi sakinleri için Gürgenlik mevkiindeki 165 bin metrekarelik alanda 100 adet Tarımköy Konutu inşa edildi.

Her biri 117 metrekare oturma alanına ve 380 metrekare bahçeye sahip olan 3+1 müstakil daireden oluşan Tarımköy Konutlarının inşasının tamamlanmasının ardından 2023 yılının Eylül ayında kura çekilişleri gerçekleştirildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz ile hak sahiplerinin katıldığı kura çekilişi sonrasında protokol üyeleri Tarımköy Konutlarını gezdi.

Konutların tamamlanmasıyla beraber bazı hak sahipleri yeni konutlarına taşınmaya başladı.

Öte yandan hala konutlarına taşınmayan köy sakinleri olduğu ve Kozcağız Barajının Şarköy köyüne bağlı Kapıcıoğlu ve Boğaz mahallesi sakinlerinin tamamının yeni konutlarına taşınmasıyla birlikte su tutmaya başlayacağı öğrenildi.

Ayrıca Kapıcıoğlu ve Boğaz mahallesindeki köy mezarlıklarının da barajın su tutmaya başlamadan önce taşınacağı edinilen bilgiler arasında yer aldı.
 

Bakmadan Geçme