Liseli gençlere sağlık hakkı anlatıldı

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ''Sağlık Hakkı seminerine katkı verdi.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ‘‘Sağlık Hakkı seminerine katkı verdi.

Düzce İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, lisenin konferans salonunda; öğrenciler ile öğretmenlerin dinleyici olarak katıldığı Sağlık Hakkı seminerine Atatürk Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Zuhal Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. Yılmaz, insan hakları dahilinde yaşam hakkından sonra en temel hak olan sağlık hakkı konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Öğrencilere; “Son yıllarda, sağlığın da giderek artan bir biçimde insan haklarının ele alınması sonucu “Sağlık Hakkı” kavramı doğmuştur. Sağlık hakkı sağlıklı bireyler ve toplum hedefine ulaşabilmek için gerekli tesisleri ve şartlarına ulaşabilme ve bunları kullanma hakkıdır. Sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyacı bulunan fertlerin, sırf insan olmaları nedeni ile sahip oldukları, T.C. Anayasası, milletlerarası antlaşmalar ve kanunlar ile teminat altına alınmış haklarını ifade eder. 1998 yılında hastaların haklarının korunmasını, gerekirse hastaların hukuki yollara başvurabilmesini sağlamak amacı ile Hasta Hakları Yönetmeliği yayınlanmıştır” bilgileri verildi.

Eğitim Hemşiresi Zuhal Yılmaz son bölümde öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Liseli gençlere sağlık hakkı anlatıldı

Bakmadan Geçme