Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı

Ramazan ayının son haftasına yaklaşırken fitre verecek olan vatandaşlar kimlere fitre verilip verilmeyeceğini araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fitre konusuna açıklık getirildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan açıklamada 2024 yılında, fitre olarak bilinen fıtır sadakasının miktarının 130 TL olarak belirlendiği ifade edilerek, “Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefîler'e göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez;
a) Ana, baba, büyük anne ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara.
c) Eşine.
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye.
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa.

Zikredilenlerin dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir."

Bakmadan Geçme