Belediyenin borcu 250 milyon TL

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından Bartın Belediye Meclisi ilk kez toplandı. Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya,  17 yıl aradan sonra ilk kez başkanlık ettiği Belediye Meclisi Toplantısında belediyenin mali bilançosu da açıklandı. Başkan Yalçınkaya belediyenin borcunu 'Bartın Belediyesi'ni şuanda 251 Milyon TL'nin üzerinde bir borçla devralmış bulunmaktayız' sözleriyle açıkladı. 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından Bartın Belediye ilk kez toplandı. Toplantı öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk Sunma Töreni gerçekleştirildi. Törende Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya Atatürk Anıtına Çelenk sundu. Belediye Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayarak, çelenk sunumunun ardından da sona erdi.

Başkan Yalçınkaya, tören sonrası Bartın Belediyesi’ne gelerek Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Belediye Meclis Toplantısına 17 yıl sonra yeniden başkanlık etti. Yeni seçilen Bartın Belediye Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu Meclis Toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Başkan Yalçınkaya toplantıda yaptığı açıklamalarda beledinin mali bilançosunu da açıkladı. Belediyenin, kredi, vergi, prim, kurum ve iç piyasalara olmak üzere toplamda  251 Milyonun üzerinde borcu olduğunu ifade eden Başkan Yalçınkaya, “Görevi devraldığımız andan itibaren Bartın Belediyesi’nin mali bilançosunun da ortaya konulmasını istedim. Bartın Belediyesi’ni hangi borçlarla, hangi kasayla teslim aldığımızı öğrenmek için Mali İşler Müdürlüğü vasıtasıyla mali bilançonun çıkarılmasını rica ettim. Şu anda yapılan çalışmalar sonucunda Bartın Belediyesi’nin borcu 251 Milyon TL’nin üzerinde. Yani Bartın Belediyesi’ni şuanda 251 Milyon TL’nin üzerinde bir borçla devralmış bulunmaktayız. Bunun bir kısmı bankalardan alınan kredi borcu, bir kısmı vergi borcu, bir kısmı sigorta prim borcu, bir kısmı ilgili kurumlara olan borçlar, büyük bir kısmı ise iç piyasaya olan borçlar. Hem bu borçların ödenmesi konusunda hem de Bartın Belediyesi’nin bu borçlar ödenirken, bir taraftan halkın beklediği projelerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda Belediye Meclisi olarak hepimizin üzerine görev düşüyor. 

“Umutsuzluğa kapılmamak lazım”

Belediye Meclisi Üyeleri olarak hepimiz bu konuda, halkın parasını, fakirin fukaranın parasını har vurup harman savurmadan halkın beklediği hizmetleri yapma yönünde harcanması için hepiniz bu işin takipçisi olacaksınız. Bu anlamda hepinizin üzerine görev düşüyor. Bu konu sizlere detaylı bilgiler de vereceğim. Biz bu işlerin üstesinden geliriz. Bu borç yükünün altından kalkarız. Umutsuzluğa kapılmamak lazım. Bunu beraber başaracağız. Bugün yeni bir başlangıcımız var. Bu yeni başlangıçta hep beraber el ele vererek birlikte hareket edeceğiz. Halk bizim dürüstlüğümüze ve çalışkanlığımıza güvenerek oy verdi. Bu nedenle aldığımız oyları kendimize helal ettireceğiz. Üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Yerel seçimlerin ardından oluşan yeni yönetim ve Meclis Üyesi olarak görev alan arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum. Allah mahcup etmesin. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.” Dedi. 
 

Bakmadan Geçme