BARÜ'de Nevruz Bayramı kutlandı

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) 'baharın müjdecisi' olarak nitelendirilen Nevruz Bayramı çeşitli kültürel, sosyal ve spor etkinlikleriyle kutlandı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından organize edilerek Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü, Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) iş birliğinde Kutlubey Yerleşkesinde Nevruz Şöleni gerçekleştirildi.

Kütüphane Konferans Salonunda saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü Başkanı Eteri Rana Akyol tarafından “Nevruz Bayramı” ile ilgili bilgiler verildi. 

BARÜ’nün uluslararası öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte müzik ve şiir dinletileri ile milli dans gösterileri beğeni topladı. Türk dünyasının öz kültürüne ait enstrümanlar kullanılarak Akdeniz Erbaş tarafından verilen konser ise büyük alkış aldı.

Türk Cumhuriyetleri’nin bayraklarının yer aldığı şölen alanında devam eden törende, Nevruz ateşi yakıldı. Ateşin üzerinden atlanmasıyla büyük coşkunun yaşandığı etkinliklerde Türk Dünyasına ait şarkılar eşliğinde yöresel oyunlar oynandı.

Türk, Altay ve Moğol halk kültürlerini simgeleyen Otağ’ın da kurulduğu tören alanında ayrıca katılımcılara Özbek Pilavı ikram edildi. 

Nevruz Bayramı kutlamalarına BARÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sevim Çelik, Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran ve Genel Sekreter Prof. Dr. Selçuk Gümüş ile birlikte üniversite personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
 

Bakmadan Geçme