Bakanlık ziyaretiyle tüm rakamlar değişti

Milletvekili Aldatmaz'ın Bakanlık ziyaretinin ardından Bartın DSİ'ye tahsis edilecek ve sel riski taşıyan dere yataklarının temizlenmesinde kullanılacak olan 7 ekskavatör sayısı 9'a çıktı. Bakanlıkta ekskavatörlere ilave olarak 5 kamyon sözü alındı

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya ziyarette bulunurken AFAD envanterinde bulunan 9 ekskavatör’ün DSİ 233. Şube Müdürlüğünün kullanımına tahsis edilmesinden dolayı teşekkür etti. Milletvekili Aldatmaz sel riski taşıyan dere yataklarının genişletilip temizlenmesinde kullanılacak olan 9 ekskavatöre ilave olarak 5 kamyon tahsisi konusunda da Bakan Yumaklı’dan destek sözü aldıklarını ifade etti.

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’yı makamında ziyaret etti. Bakan Yumaklı’ya Tarım ve Orman Bakanlığınca Bartın’da tamamlanan ve sürdürülen çalışmaların yanı sıra AFAD envanterinde bulunan 9 ekskavatör’ün DSİ 233. Şube Müdürlüğünün kullanımına tahsis edilmesinden dolayı teşekkür eden Milletvekili Aldatmaz, ilave olarak 5 kamyon tahsisi konusunda da Bakan Yumaklı’dan destek sözü aldıklarını ifade etti.

Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz açıklamasında; Batı Karadeniz bölgesinde yaşanan sel afetlerinden sonra İçişleri Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonucunda sel riski altındaki bölgelerde dere yataklarının temizlenerek sel riskinin azaltılması için gerekli makine sayısının arttırılmasına karar verildiğini ve bu kapsamda AFAD tarafından 100 adet ekskavatör alınarak riskli bölgelerde DSİ emrine tahsis edildiğini söyledi.

Milletvekili Aldatmaz bu çalışma kapsamında AFAD tarafından Bartın DSİ’ye de 9 adet 30 tonluk ekskavatör ve ekipmanlarının tahsis edildiğini belirterek; “Bartın'da yaşanan sel afetlerinden sonra il risk azaltma planlarını güncelledik. Güncellenen planlarda dere yatakları içerisindeki rusubat bulunması durumunun risk seviyesini yükselttik. AFAD’ın yürüttüğü proje kapsamında da Bartın yüksek riskli iller arasında yer aldığı için AFAD tarafından alınan ekskavatörlerden 9 tanesi Bartın DSİ’ye tahsis edildi. Bartın’ımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerinde bulundu.

Gerçekleştirdiği ziyarette Bakan Yumaklı’dan 9 ekskavatöre ilave olarak 5 kamyon için talepte bulunduklarını aktaran Milletvekili Aldatmaz, “Sayın Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı’ya DSİ 233. Şube Müdürlüğünün kullanımına tahsis edilen 9 ekskavatörün dışında ilave olarak 5 kamyon talebimizi ilettik. Sayın Bakanımız bu konuda da gerekli desteğin sağlanacağını ifade ettiler. Bartın için taleplerimize olumlu yanıt veren Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Bartın'a 2.3 Trilyon yatırım

Milletvekili Aldatmaz sular kenti Bartın’da yeni afetlerin yaşanmaması için çalışmaya devam ettiklerini belirterek; “Sel riskini azaltmak için 2003 yılında günümüze kadar DSİ kanalıyla 2.3 Trilyon TL yatırımla 50 taşkın koruma tesisi, Kirazlıköprü Barajı, Kozcağız Barajı ve Kışla Sel Kapanını inşa ettik bu sayede 73 yerleşim yerini taşkınlardan koruduk. Şu anda Bartın’da devam eden proje tutarımız 9.6 milyar TL ve sadece Ocak ayından bugüne kadar 484 Milyon TL harcadık. Bartın şehir merkezini de taşkınlardan korumak için tamamladığımız baraj ve dere ıslahlarının yanında halen şehir merkezinde de dere ıslah çalışmalarımız ve Türkiye’nin en büyük ıslah çalışması olan Bartın Irmağı Islah çalışması da devam ediyor. Proje tamamlandığında Bartın şehir merkezide Bartın Irmağının taşkınlarından korunmuş olacak.” Dedi.

Bakmadan Geçme