• Haberler
  • Bölgesel
  • Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mezununa Genç Sosyal Bilimciler Ödülü

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mezununa Genç Sosyal Bilimciler Ödülü

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi bölümünden 2022 yılında mezun olan öğrenci Emine Yazar Okumuş, Dr. Öğr. Üyesi Birgül Ulutaş danışmanlığında tamamladığı 'Bir Kamusal Eğitim Deneyimi: EKİ Armutçuk Özel İlkokulu Üzerine Tarih sel Bir Analiz' başlıklı yüksek lisans teziyle Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD)'nin Genç Sosyal Bilimciler Ödülünü almaya hak kazandı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi bölümünden 2022 yılında mezun olan öğrenci Emine Yazar Okumuş, Dr. Öğr. Üyesi Birgül Ulutaş danışmanlığında tamamladığı “Bir Kamusal Eğitim Deneyimi: EKİ Armutçuk Özel İlkokulu Üzerine Tarih sel Bir Analiz” başlıklı yüksek lisans teziyle Türk Sosyal Bilimler Derneği (TSBD)’nin Genç Sosyal Bilimciler Ödülünü almaya hak kazandı.

Geçmişi 1967’ye kadar uzanan köklü bir kurum olan Türk Sosyal Bilimler Derneği, sosyal bilimlerde disiplinler arası çalıştırmaları özendirmek amacıyla genç araştırmacılara her yıl doktora ve yüksek lisans tezi ile makale/kitap dallarında ödüller veriyor. 2023 yılında yüksek lisans dalında ödüle layık görülen yüksek lisans tezi, Batı Karadeniz ve Zonguldak’ın eğitim tarihinde önemli bir deneyimi temsil eden EKİ Armutçuk Özel İlkokulu’nu konu alıyor. 1953-1983 yıllarını içine alan dönemin tanıklarıyla yapılan sözlü tarih çalışması ve doküman inceleme yöntemlerini buluşturan yüksek lisans tezi ayrıca Zonguldak’ın refah devletleri dönemine ışık tutuyor.

Ödüle hak kazanan Emine Yazar Okumuş, 2009 yılında Selçuk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2012-2016 yılları arasında Diyarbakır’ın Hani ilçesinde çeşitli okullarda görev yaptı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Kdz. Ereğli Ormanlı Ortaokuluna tayin oldu. 2019 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisansa başladı. 2022 yılında yüksek lisansını tamamladı. Halen Kdz. Ereğli Ormanlı Ortaokulunda Türkçe Öğretmenliği görevine devam ediyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mezununa Genç Sosyal Bilimciler Ödülü

Bakmadan Geçme