• Haberler
  • Bölgesel
  • ZBEÜ'de 'Dünya Obezite Günü' farkındalık etkinliği düzenlendi

ZBEÜ'de 'Dünya Obezite Günü' farkındalık etkinliği düzenlendi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı ile Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı birlikteliğinde 'Dünya Obezite Günü' farkındalık etkinliği düzenlendi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı ile Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı birlikteliğinde “Dünya Obezite Günü” farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Aydemir, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Güneş Çakmak, Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, akademisyenler, öğrenciler ve idari çalışanlar katıldı. Etkinlikte Tıp Fakültesi Dekanlık Dönem I amfisi önünde obezite farkındalığı için gönüllülerin kan basıncı ölçümü, boy ölçümü, ağırlık ölçümü, vücut yağ analizleri ve tip 2 diyabet risk tespiti yapıldı. Devamında “Obezite/Yağ Dokusu ve Obezitede Medikal Tedavi Paneli” gerçekleştirildi.

Panelin açılışında konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Aydemir disiplinler arası ve akredite eğitim programı çerçevesinde dikey entegrasyonu sağlayan “Obezite Farkındalık Etkinliği”nde emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkanlığını Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak’ın yaptığı oturumun ilk kısmında Bayraktaroğlu; obezitenin tanımı, patolojisi, Türkiye’de ve dünyadaki güncel durumu, kliniği hakkında bilgi verdi. Ardından Prof. Dr. Figen Barut tarafından yağ dokusu ve çeşitleri hakkında sunum yapıldı. Panelin son bölümünde ise Dr. Öğr. Üyesi Sakin Tekin obezitede güncel medikal tedavi hakkında sunum gerçekleştirdi.

Etkinliğin kapanışında Prof. Dr. Hande Aydemir, panelistlere etkinliğe katkıları için teşekkür belgelerini takdim ederek emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

ZBEÜ'de 'Dünya Obezite Günü' farkındalık etkinliği düzenlendi

Bakmadan Geçme