• Haberler
  • Bartın
  • Yabancılardan oluşan heyetten Bartın'da sera ziyareti

Yabancılardan oluşan heyetten Bartın'da sera ziyareti

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında IFAD heyeti Bartın'da incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) faaliyetlerinin Yıllık Denetim Misyonu Toplantıları çerçevesinde, proje paydaşlarından oluşan misyon heyeti mevcut uygulamaları ve ilerlemeleri yerinde görmek üzere Bartın’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Uğur Karakaya, İl Tarım be Orman Müdürü Yasin Önder, KDAKP İl Koordinatörü Oktay Acıbal ve Bartın proje ekibi ile yapımı devam eden Akçamescit Hayvan Pazarında yapılan karşılamada, Daire Başkanı Dr. A. Şule Özevren, IFAD Ülke Direktörü Liam F.Chıcca liderliğinde, Kırsal Altyapı Uzmanı Michele Pırazzolı, Ülke Programa Sorumlusu Taylan Kıymaz, Değer Zinciri Analisti Marie Edward Mıkhaıl, Cinsiyet Uzmanı Chiqui Arreguı, İzleme Değerlendirme Uzmanı Lilit Saryan, Çevre Uzmanı Oliver Mundy, Ekonomi ve Finans Analiz Uzmanı Susanna Santarellı IFAD Uzmanlarından oluşan heyet, UNDP Türkiye'den IFAD Projeler Koordinatörü Güray Balaban ile proje personeli ve uzmanlardan oluşan ekip ziyareti gerçekleştirdi. 

Heyet ilk olarak 500 büyükbaş, 300 küçükbaş kapasiteli olan ve sözleşme bedeli 1 milyon 395 bin 163 dolar olan Akçamescit Hayvan Pazarında incelemelerde bulunarak yapım çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Yeşilkaya Köyünde demonstrasyon olarak kurulan 250 metrekare serada, Aydınlar Köyünde dezavantajlı kesime yönelik kurulan 90 metrekare serada, Yukarışeyhler Köyünde bireysel hibe desteği verilerek yem bitkisi ekilişi yapılan tarlada kurulan elektrikli çitte, Serdar Köyünde tohum desteği verilen yonca tarlasında ve son olarak hibe desteği verilen S.S. Budakdüzü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde saha ziyaretleri gerçekleştirilerek hibe ve ekonomik yatırım projeleri yerinde incelendi.

Misyon heyeti, Bartın’da bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerden oldukça memnun kaldıklarını, bunun merkez ve saha ekiplerinin özverili çalışmalarının önemli bir sonucu olduğunu belirtti.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında, kırsal yoksulluğun azaltılmasına yönelik olarak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve illerinin 68 ilçesini ve 2 bin 721 köyünü kapsayan çalışmalara devam ediliyor. 


 

Bakmadan Geçme