Türkiye'nin milli projeleri Ar-Ge Proje Pazarında anlatıldı

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) düzenlediği ve sektörün önemli temsilcilerinin bir araya geldiği 6. Ar-Ge Proje Pazarı'nda yerli ve milli teknolojiler hakkında yapılan sunumlar dikkat çekti.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) 6. Ar-Ge Proje Pazarının ikinci gününde Volrad Batarya Sistemlerinden Dr. Serdar Erkan Volrad firmasının üretim yelpazesindeki ürünler hakkında bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi.

Sunumunda İHA çeviricileri ve güç sistemleri, enerji depolama sistemleri,  evlerde kullanılan güç sistemleri gibi ürünleri katılımcılara anlatarak Savunma Sanayii Endüstrisinin gelişmesinde üniversitelerin önemli rol oynadığını vurguladı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından (TPAO) kıdemli mühendis Erhan Kirencigil ise ”Yerlileştirme Politikaları ve Stratejileri” başlıklı sunumunda TPAO’nun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir devlet kuruluşu olduğunu belirtti. Ayrıca sondaj ve arama faaliyetleri ve Türkiye’de ilk defa üretilmiş birçok farklı teknolojiyi görsel içeriklerle destekleyerek açıkladı. 

Kirencigil “Bizler için en stratejik alanlar petrol ve doğalgazın yerlileştirilmesidir. Bu hedef doğrultusunda geliştirilen ilk Türk sondaj kulesi Koca Yusuf sahalarda görevine devam ediyor. Son olarak Karadeniz’de doğal gaz üretimine başladık bu bizim için gurur vericidir. Petrol arama faaliyetlerimiz ise hızla devam ediyor” dedi.
Aynı firmadan uzman Hilmi Orçun Özgener ise TPAO’da işe alım süreçleri hakkında bilgi vererek “İnsan kaynağı sürecinde gençlerin öneminin farkındayız ve bu süreçte katma değer sağlamak için elimizden gelenleri yapmaya hazırız. Bartın Üniversitesi ile de ‘Biz Bize Kariyer Programı’ kapsamında imzaladığımız bir protokolümüz de bulunmaktadır. Gençlerimizle güçlenerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağımızı üniversitelerimizle artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Seminer, katılımcılara teşekkür belgesi ve hediyelerinin takdimiyle son buldu.
 

Bakmadan Geçme