Türk Eğitim-Sen'den Cumhuriyet çelengi

Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi tarafından Cumhuriyetin 100. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında çelenk töreni düzenlendi. 

Bartın’da 100. Yılı kutlama etkinlikleri devam ediyor. Bu kapsamda Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi tarafından Cumhuriyet Meydanında çelenk töreni düzenlendi. 

Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Başkanı Sezai Hangişi’nin çelenk sunmasıyla başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Törene Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Başkanı Sezai Hangişi şunları söyledi, "Türk milletinin en güzide ve en muazzam eseri olan Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Kutlu olsun. Devletimiz, milli egemenliğimiz, milli irademiz, milli bekamız daim olsun. Türkiye Cumhuriyeti ülküsü; adanmışların, irade gösterenlerin ve inançla harekete geçenlerin şuuru ve muazzam mücadelesiyle yükselmiş, kurtarıcı ve kurucu iradenin hür, müstakil, tam bağımsız ve millet egemenliğine dayanan bir devlet yönetimi anlayışıyla kurumsallaşmış, milli egemenliğin ve milli bekanın üzerinde hiçbir otoriteyi tanımadığının tüm cihana gösterildiği bir duruşla perçinlenmiş ve bugünlere gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti; mazlum milletlere emsal olan muhteşem bir mücadelenin zafer tacıdır. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin yüksek şuurunun, engin iradesinin, kutlu kudretinin şeref nişanesidir. Türkiye Cumhuriyeti; Türk milletinin 20. Yüzyıla mührünü vurduğu Türk Mucizesi'dir. 

“Nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz”

Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluş felsefesinde olduğu gibi, ilmin, fennin ve aklın ışığında, demokratik bir izanla daha büyük bir azimle, daha içten bir kararlılıkla ikinci yüzyıla taşıma görev ve sorumluluğunu üstlenecek, milli bekamız için yılmadan mücadele edecek, harici ve dâhili tüm tehdit unsurlarını bertaraf edecek nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi miras bırakan Başöğretmenimizin izinden, kahraman ecdadımızın emanetini sonsuza dek koruyacak ve daha da güçlendirme azminden geri durmayacağız. Cumhuriyetimizi inşa eden kurtarıcı ve kurucu irade ile Anayasamızda anlamını bulan temel değerler ile ve milli irade ile husumeti olan, cumhuriyetimizin birleştirici ve bütünleştirici gücüne bölücülük ve nifak tohumları ekerek zarar vermeye çalışan köhne zihniyetin emellerini dün olduğu gibi bundan sonra da boşa çıkaracağız. Tarih şahit olsun ki; naçiz vücutlarımız bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhuriyetimizi kuran aziz ecdadımız emin olsun ki; onu yükseltecek ve yaşatacak olan ve 21. asri "Türk Yüzyılı" kılacak olan bizleriz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, fikir ve yol arkadaşlarını, Türk istiklali ve istikbali için muazzam bir mücadele veren şühedayı rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Aziz ruhları şad olsun. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Törenin ardından Cumhuriyet Meydanında bulunan vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı. 
 

Bakmadan Geçme