Şehit madenci yakınlarından karara tepki

7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı TTK Amasra davasının 7'nci duruşmasında tutuklu sanıklardan 3'ü hakkında Adli Kontrol Tedbiri kapsamında Konutunu Terk Etmeme yükümlülüğü ile tahliye kararı verilmesi sonrasında şehit madenci yakınlarından bazıları sinir krizleri geçirdi

14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğünde meydana gelen ve 43 maden işçisinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili 7’si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın 7. Duruşması Bartın Adliyesinde görüldü.

Duruşmanın sonunda Mahkeme Heyetince açıklanan ara kararda “olası kastla öldürme" suçundan tutuklu yargılanan ve haklarında 1062'şer yıla kadar hapis cezası talep edilen sanıklardan Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural için tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

"Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan yargılanan ve haklarında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen diğer tutuklu sanıklardan Levent Aydın, Şahan Kahraman, İbrahim Hakan Mengeş hakkında ise Adli Kontrol Tedbiri kapsamında Konutunu Terk Etmeme yükümlülüğü ile tahliye kararı verildi.

Duruşma 6 Ağustos 2024 tarihine ertelenirken Mahkeme Heyetinin açıkladığı adli kontrol şartlı tahliye kararlarına salonda davayı takip eden şehit madenci yakınları tepki gösterdi.

Bazı madenci yakınlarının sinir krizi geçirdiği görüldü.

Fenalık geçiren bir madenci yakını 112 ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Bakmadan Geçme