Sağlık Müdürlüğünden 'antibiyotik' uyarısı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada vatandaşlara antibiyotik kullanımına karşı uyarılarda bulunuldu. 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü sağlığın korunmasına yönelik vatandaşları uyarmaya devam ediyor.

Müdürlük bu kapsamda özellikle mevsim geçişinin yaşandığı şu dönemde Bartın’da artan grip vakalarıyla birlikte antibiyotik kullanımına karşı vatandaşları uyardı. 

Antibiyotik direncinin küresel bir sorun olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Antibiyotik direnci, bir tür antibiyotiğe karşı duyarlı olan bir grup bakterinin zamanla o antibiyotikten etkilenmeyecek şekilde değişmesidir. Antibiyotik direnci küresel bir sorundur. Antibiyotik direncinin önlenmesine karşı bireysel olarak yapılabilecekler. Antibiyotik yalnızca hekimin önerdiği dozda ve sürede kullanılmalı. Eczaneden reçete olmadan antibiyotik talep edilmemeli. Antibiyotik reçete etmesi için hekime ısrar edilmemesi. Antibiyotik başkalarıyla paylaşılmamalı. Arkadaş, akraba, komşu tavsiyesiyle antibiyotik kullanılmamalıdır. Aşıyla önlenebilir bakteriyel enfeksiyonlara karşı aşı olunmalıdır. Hijyen kurallarına uyulmalıdır. Gıda güvenliğine önem verilmelidir.”
 

Bakmadan Geçme