Ramazan ayında da devam ediyor

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından vatandaşların sağlıklı gıda tüketebilmeleri amacıyla yıl içerisinde rutin olarak yapılan gıda denetimlerini Ramazan ayında da aralıksız devam ediyor. 

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla, Ramazan ayının başlangıcından itibaren tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmeleri için Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri 5996 Sayılı Kanun kapsamında asgari, teknik ve hijyenik koşulları inceleyerek, gıda denetimlerini gerçekleştiriyor.

Riske dayalı denetim programı kapsamında yapılan gıda denetimlerine ilave olarak; özellikle ramazan ayı boyunca yoğun olarak tüketilen; ekmek/pide, unlu mamuller, pasta, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri gibi ürünlerin üretiminin ve satışının yapıldığı gıda işletmelerinin resmi kontrolleri de sıklaştırıldı.

Denetimlere İl Müdür Yardımcısı Cevdet Akyüz ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Özgün Toprak’ ta katılım sağladı. 

 Yapılan resmi kontroller sırasında İşletmelerin hijyen koşulları, ürünlerin muhafaza koşulları, etiket bilgileri, son tüketim tarihleri (STT) ve Tavsiye edilen tüketim tarihlerine (TETT) yönelik kontroller gerçekleştiriliyor.

Müdürlükten yapılan açıklamada; “İl Müdürlünce vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi adına denetimlerimiz titizlikle devam edecek olup, karşılaşılan sorunlarla ilgili Bakanlığımız Alo Gıda 174 hattına başvuru yapılması denetimlerimizin etkinliğini artıracaktır.” Denildi. 

Bakmadan Geçme