Liseler arası deneme yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bartın'da lise öğrencilerinin de katılım sağlayabileceği cumhuriyetin 100. yılına özel 'Cumhuriyet ve Türkçemiz' konulu deneme yarışması düzenlenecek.

Liseler arası deneme yarışması
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Millî Eğitim Bakanlığınca, cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinlik ve kutlama programları kapsamında, TDK iş birliğiyle ‘Cumhuriyet ve Türkçemiz’ konulu lise öğrencileri arası deneme yarışması düzenlenecek. Bartın’da lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler de yarışmaya katılabilecek. 

Son katılım tarihi 9 Ekim

2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören bütün öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi, 9 Ekim 2023 olarak belirlendi. Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin, yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar öğrenim gördükleri okul müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. 
 
Yarışmada il ve Türkiye geneli olmak üzere iki kısımlı ödüllendirme yapılacak.

İl düzeyinde yapılan değerlendirme sonucunda birinci olan öğrencilere Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan eserler arasından seçilmiş kitaplar armağan edilecek. Türkiye genelindeki yarışmada ise birinci öğrenciye 30.000 TL, ikinci öğrenciye 20.000 TL, üçüncü öğrenciye 10.000 TL, Seçici Kurul Ödülü'nü hak kazanan üç öğrenciye ise 5 biner TL para ödülü verilecek.
 
Eserler yayımlanacak

Bartın dahil Türkiye genelinde 81 ilde birinci seçilen eserler arasından seçici kurul tarafından yayımlanmaya uygun görülenler, Türk Dil Kurumu Türk Dili dergisinde yayımlanacak. Basımı yapılan dergi, yarışmaya eser gönderen öğrenciler ile İl İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek.

Bakmadan Geçme