• Haberler
  • Bölgesel
  • Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında büyük başarı

Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında büyük başarı

Kastamonu Üniversitesi her yıl düzenlenen 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında Akıllı Tarım Kategorisi'nde, 'Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti' konulu proje fikriyle birincilik ödülüne layık görüldü.

Kastamonu Üniversitesi her yıl düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasında Akıllı Tarım Kategorisi’nde, “Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti” konulu proje fikriyle birincilik ödülüne layık görüldü.

Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencisi Buğra Çelebi ve ekibi, İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından gelenekselleştirilerek her yıl düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasında Akıllı Tarım Kategorisi’nde, “Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti” konulu proje fikriyle birincilik ödülüne layık görüldü.

Cumhuriyetin 100. yılında tarımın servetinin gençlerle birlikte dönüştürülmesini amaçlayan yarışma çerçevesinde “Akıllı Tarım”, “Çevre Dostu Tarım”, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim”, “Kırsal Kalkınma” ile “Bitkisel ve Hayvansal Üretim” konulu beş başlık altında ödüller sahiplerini buldu. Yarışma ile tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü artırmak adına çağdaş tarımsal uygulamaların geliştirilmesi, gençlerin tarım sektörüyle olan ilişkilerinin güçlendirilmesi ve onların tarımsal alanda yenilik sunacak, tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik edilmesi hedeflendi. Yarışmaya, Kastamonu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nü temsilen katılan Buğra Çelebi liderliğinde, aynı bölüm öğrencisi Beyzanur Tekahlat, Şükrannaz Pekşen ve Havacılık Yönetimi Bölümü öğrencisi Halil İbrahim Şanal’dan oluşan “Blue Inventor Team” takımı “Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti” başlıklı projeleri ile Akıllı Tarım kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Ödül töreni Fuar İzmir’de gerçekleştirilen 19. AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk fuarında yapıldı. Ekip lideri Buğra Çelebi, projenin amacının tarım araçlarında yaşanabilecek muhtemel sorunları önceden belirleyerek, bu sorunların yol açabileceği hasarları ve tehlikeleri engellemek olduğunu ifade etti. Bu sayede tarım araçlarının kullanım ömrünün artacağına ve bakım sürelerinin optimize edilerek tarımsal üretkenliğinde önemli ölçüde gelişeceğine dikkat çekti. Çelebi, destekleri için Kastamonu Üniversitesi özelinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Kastamonu Teknokent AŞ’ye sundukları fırsatlar için teşekkürlerini iletti.

Ayrıca Çelebi, geçtiğimiz yıl Kastamonu Teknokent AŞ bünyesinde düzenlenen “İhtisas Odaklı Girişimcilik Programı” çerçevesinde eğitimlere katıldığını, bu sayede 3 adet ulusal patent başvurusunda bulunduğunu ve bunların erken yayın aşamasında olduğunu söyledi.

Aldığı eğitimlerin gelişimine katkısını ifade eden Çelebi, Kastamonu Teknokent AŞ bünyesinde şirketleşme çalışmalarını sürdürdüğünü ekledi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise, üniversite öğrencilerinden Buğra Çelebi ve ekibinin, İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen "Tarım Gençlerle Yükseliyor" fikir yarışmasında elde ettiği birincilik ödülünün Kastamonu Üniversitesi’nin başarılarına bir yenisini daha eklediğini belirterek, öğrencileri tebrik etti.

Gençlerin tarım sektöründe başarıyla öne çıkması ve inovatif projelerle ödüller kazanmasıyla Kastamonu Üniversitesi’nin akademik ve araştırma alanlarındaki yüksek standartlarını vurgulayan Rektör Topal, ayrıca öğrencilerin bu tür başarılarıyla Kastamonu Üniversitesi’nin adını daha da ileriye taşıdığını ifade etti.

Buğra Çelebi liderliğindeki ekip üyelerine gelecekteki projelerinde başarılar dileyen rektör Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak öğrencilerin girişimcilik ve inovasyon alanındaki potansiyellerini desteklemeye devam edeceklerini ifade ederek, öğrencileri destekleyen akademisyenlere de teşekkür etti.

Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında büyük başarı
Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında büyük başarı
Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden 'Tarım Gençlerle Yükseliyor' fikir yarışmasında büyük başarı

Bakmadan Geçme