Kastamonu Üniversitesi'nde akademisyenler cübbelerini giydi

Kastamonu Üniversitesi'nde düzenlenen törende 82 akademisyen cübbe giyerken, 85 akademisyene de akademik çalışmalarından ötürü ödül takdim edildi.

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen törende 82 akademisyen cübbe giyerken, 85 akademisyene de akademik çalışmalarından ötürü ödül takdim edildi.

Kastamonu Üniversitesi tarafından 2023 yılında ataması ve yükseltilmesi yapılan akademisyenler ile akademik hayatlarında başarılı çalışmalar icra ederek ödül almaya hak kazanan akademisyenler için "2023 Yılı Akademik Cübbe Giyme ve Akademik Başarı, Teşvik ve Ödül Töreni" düzenlendi. Törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın yanı sıra, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük başta olmak üzere çok sayıda akademisyen katıldı.Kastamonu Üniversitesi’nin tanıtım videosunun gösterimiyle başlayan tören, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin müzik konseriyle devam etti.

Merkez Kütüphanesi Sezai Karakoç Salonunda gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, insan merkezli eğitim-öğretim faaliyetleriyle bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla çalışan ve 18’inci yaşını kutlayan Kastamonu Üniversitesi’nin akademik ve fiziki yapılanmasını da büyük ölçüde tamamlandığını ifade etti. Kastamonu Üniversite’nin kuruluşunda ve bu günlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, kuruluşta ve devamında katkı sağlayan bakan ve milletvekilleri ile geçmiş ve şimdiki Vali ve Belediye Başkanlarına, hayırseverlere, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ile STK’lara, Kastamonu Üniversitesi’nin göstermiş olduğu başarılarda asıl söz sahibi olan, özveriyle çalışan akademik ve idari personele, öğrencilere ve Kastamonu halkına teşekkürlerini sunan Rektör Topal, 2019-2024 akademik yılında Kastamonu Üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası olmak üzere çok sayıda akademik başarı elde edildiğini ifade etti. Yapılan akademik çalışmaların hem akademik camiaya hem de bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacında olduğunu vurgulayan Topal, akademik çalışmaların en önemli çıktılarından birisi olan makalelerin son beş yılda 267’den 536’ya yükseldiğini ve aynı dönemde 63 olan Q1/Q2 yayın sayısının ise 2023 yılında 201’e çıktığını söyleyen Rektörümüz hem nitelik hem de nicelik noktasında bu ciddi artışı sağlayan akademisyenler ile gurur duyduğunu ifade etti.

Kastamonu Üniversitesi’nin, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Yönetim Belgesini alan üniversitelerden biri olduğunu söyleyen Topal, kaliteyi kültür haline getirmeyi başlıca hedeflerinden biri olarak belirleyen üniversitemizde 2023 yılında 5 yeni programın akredite edildiğini belirtti. Ayrıca akreditasyon süreci başarı ile tamamlanan ve sonucu beklenen 3 program ile birlikte akredite program sayısının yakın zamanda 8’e yükseleceğini dile getiren Topal, en kısa sürede YÖKAK’tan kalite güvencesi sisteminin yapılandırılmasını, yaygınlaştırmasını ve sistemin sürekli iyileştirilmesini amaçlayan kurumsal akreditasyonu hedeflediklerinin altını çizdi.

Kastamonu Üniversitesi’nin THE 2024 dünya sıralamasında araştırma kalitesi kategorisinde Türk üniversiteleri arasında 32. sırada yer alarak nitelikli ve başarılı çalışmalara imza attığı uluslararası kuruluşlarca bir kez daha tescillenmiş olduğunu söyleyen Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Sıralamasında bin 183 üniversite arasından 287’nci sırada, Türkiye’de ise 25.sırada yer aldığını belirtti. Topal, kendi çalışma sahalarında emek veren, ter döken ve başarılı çalışmalara imza atan doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör olan öğretim üyelerini başarılarından ötürü tebrik etti.

Gerçekleşen törende, akademik yükseliş gösteren 21 profesör, 32 doçent ve 29 doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 82 öğretim üyesi cübbe giydi. 85 akademisyen de akademik başarılarından dolayı ödüllendirildi. Törende ilk olarak Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları, en fazla Q1 yayın yapan, en fazla ulusal/uluslararası yayın ödülü, akredite olan bölüm ödülü, en fazla TÜBİTAK üniversite öğrencileri araştırma projesi kapsamında en fazla öğrenci projesi olan birim ödülü, ulusal/uluslararası proje ödülü, patent/faydalı model ödülü, akademik teşvik ödülü, TÜSEB ödülü, TÜBİTAK proje ödülleri, TEKNOFEST, ulusal müsabakalar ve uluslararasılaşma çalışmaları gibi çeşitli kategorilerde toplamda 85 akademisyen ödül aldı.

Kastamonu Üniversitesi'nde akademisyenler cübbelerini giydi
Kastamonu Üniversitesi'nde akademisyenler cübbelerini giydi
Kastamonu Üniversitesi'nde akademisyenler cübbelerini giydi
Kastamonu Üniversitesi'nde akademisyenler cübbelerini giydi

Bakmadan Geçme