İşte o açıklama

Bartın Irmağında yaşanan toplu balık ölümleriyle ilgili Bartın Valiliğinden ilk açıklama geldi.  

Yapılan açıklamada İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce yapılan inceleme ve araştırma sonucunda balık ölümlerinin sudaki çözünmüş oksijen miktarının düşük olmasından kaynaklandığı ifade edildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, “Son günlerde İlimizde bazı yerel basın ve sosyal medya hesaplarında Bartın Irmağında toplu balık ölümlerinin yaşanmasına ilişkin paylaşımlar yapılması üzerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından balık ölümlerinin yaşandığı mevkilerde gerekli inceleme ve araştırma başlatılmıştır.

“Sudaki oksijen miktarı düşük”

Yapılan ilk araştırmalar sonucunda, balık ölümlerinin sudaki çözünmüş oksijen miktarının düşük olmasından kaynaklandığı anlaşılmış olup, bunun dışında farklı bir neden olup olmadığının belirlenmesi amacı ile su ve ölü balık numuneleri alınarak analize gönderilmiştir. Konu üzerinde hassasiyetle durulmakta ve incelemeler devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 

Yorumlar 1
Mehmet Maden 19 Ekim 2023 21:28

Sudaki çözünmüş oksijen miktarının düşük olma sebebi nedir? Neden her sene bizim ırmağımızda bu oksijen düşüklüğü yaşanıyor? Birde bu balık ölümleri atık suların ırmağa karıştığı yerin yukarısında olmuyorda hep aşağısında oluyor?

Bakmadan Geçme