'Güvenli bisiklet yolları istiyoruz'

'Güvenli bisiklet yolları istiyoruz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mustafa Artar, güvenli bisiklet yolu taleplerini yineledi.

Artar, 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu iki asırdır kullanımda olan bisikletin benzersizliğini, uzun ömürlülüğünü ve çok yönlülüğünü, basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz ve çevreye uyumlu sürdürülebilir bir ulaşım aracı olduğunu kabul ederek, çevre yönetimini ve sağlığı teşvik etmeye karar vererek 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etmiştir.BM Paydaşları, bisikletin sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmenin, çocuklar ve gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirmenin, sağlığı geliştirmenin, hastalıkları önlemenin, hoşgörüyü, karşılıklı anlayış ve saygıyı ve barış kültürünü teşvik etmenin ve sosyal içermeyi kolaylaştırmanın bir yolu olarak bisiklet kullanımını vurgulamaya ve ilerletmeye teşvik etmektedir. BM 15 Mart 2022'deki Genel Kurul ile de, sürdürülebilir kalkınma için bisiklet kullanımının toplu taşıma sistemlerine entegrasyonuna ilişkin kararı kabul etmiş, bisikletin sürdürülebilir ulaşımın bir aracı olduğunu, sürdürülebilir tüketim ve üretimi teşvik etmek için olumlu bir mesaj ilettiğini ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu vurgulamıştır.” Dedi.

Bisikletli ölümlerinin son bulmasını arzuladıklarını kaydeden Artar, “Dünya Bisiklet Günü, basit, uygun fiyatlı, temiz ve çevreye duyarlı bir sürdürülebilir ulaşım aracı olan bisiklet kullanmanın faydalarına dikkat çekerken, daha temiz hava ve daha az trafik sıkışıklığına da katkıda bulunmaktadır. Ekonomik büyümeyi teşvik eden, eşitsizlikleri azaltırken iklim değişikliğiyle mücadeleyi destekleyen sürdürülebilir bir ulaşım sistemi olan bisiklet kent ortamlarında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için kritik öneme sahiptir. Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği olarak 2018’den bu yana kutladığımız 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü bu yıl da bisiklet yolu talebimiz ve bisikletli ölümlerinin son bulması çağrımız ile paylaşmak istiyoruz. Bartın’ın merkez dahil tüm ilçeler ve turizmde odak olmuş sahil kesiminin bisikletle erişime uygun hale getirilmesini ve bisiklet dostu bir kent olarak tanınması dileklerimizi hatırlatır, başta belediye başkanlarımız olmak üzere karar vericilerin çağrımıza kulak vereceğine inancımızın tam olduğunu ifade ederek 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü kutlarız.” şeklinde konuştu.
 

Bakmadan Geçme