Esnaf Odaları Birliğinden İsrail'e kınama

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı başkanlar tarafından İsrail'in Gazze'de sivil vatandaşlara yönelik yaptığı saldırı kınandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği ve Madeni Eşya Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, bu olaylar karşısında sessiz kalmanın vicdanlara ihanet etmek anlamına geldiğini ifade ederek, “İsrail’in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve insan hakları ihlallerini derin bir endişe ve üzüntü ile takip ediyoruz. Bu olaylar karşısında sessiz kalmak, insanlık değerlerine ve vicdanımıza ihanet etmek anlamına gelir. Bu nedenle, Filistin halkının maruz kaldığı acıları ve zorlukları kınamak ve uluslararası topluluğa bu olaylara müdahale etme çağrısı yapmak istiyoruz. İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırıları, sivillerin yaşamlarını tehdit eden, hastanelere kadar canice bombalayan ve temel insan haklarını ihlal eden şiddet eylemleri içermektedir. Özellikle Gazze Şeridi'nde gerçekleşen bombardımanlar, birçok masum insanın yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına neden olmuştur.” Dedi. 

“Gazze’de hastanelere düzenlenen bu saldırıyı kınıyoruz”

Akdeniz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Bu saldırılar, uluslararası hukuka ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamelerine aykırıdır. Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimize bağlı odalarımızın başkanları olarak Filistin'deki acıları paylaşıyor ve İsrail'in Filistin halkına yönelik şiddeti ve savaş suçunu lanetliyoruz. Aynı zamanda, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi için modern dünyanın temsilcisi tüm ülkelerden de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Gazze’de masum sivillerin tedavi gördüğü hastanenin bombalanması kesinlikle kabul edilemez. Masum insanlara yapılanı kabul etmiyoruz ve Gazze’de hastanelere düzenlenen bu saldırıyı kınıyoruz. Savaşın en kısa sürede sona ermesini ve bir an önce bölgede barışın ve huzurun hâkim olmasını canı yürekten temenni ediyoruz. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."
 

Bakmadan Geçme