Denetimler devam ediyor

Bartın Ticaret İl Müdürlüğünün fiyat denetimleri Ulus İlçesindeki market, restoran ve kafelerde devam etti.

Bartın Ticaret İl Müdürlüğü tarafından il genelinde gerçekleştirdiği fahiş fiyat ve etiket denetimleri devam ediyor. 

Denetimler kapsamında Müdürlük ekipleri tarafından Ulus İlçesinde faaliyet gösteren market, restoran ve kafelerde kontroller yapıldı. 

Müdürlükten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bakanlığımızın talimatlarıyla, Ticaret İl Müdürlüğümüzce fahiş fiyat artışlarına ilişkin olarak piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde bulunmak üzere Ulus ilçemizdeki market, restoran ve kafelerde kontrollerimiz devam etmektedir. Vatandaşlarımızın yüksek fiyatlara alıştırılmaması için İl Müdürlüğümüz yetkileri çerçevesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

“Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında uygunluklar incelendi”

Marketlerdeki ürün grupları kasadan geçirilerek kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında uygunluklar incelenmiştir. Kasa fiyatı ile etiket fiyatının uyuşmaması halinde tüketicinin lehine olan fiyatın uygulanması gerektiği belirtilerek Yönetmelik ve yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulunulmuştur. Ürünlerin alış ve satış fiyatları kontrol edilerek düşük girdi ve yüksek satış fiyatlarına haiz olanlar hakkında HFA (Haksız Fiyat Artışı) kapsamında gerekli tutanaklar tutuldu. Ayrıca restoran, pastane ve kafelerde menü ile fiyat listeleri kontrol edilmiştir. 

Denetimler devam edecek

Denetimlerimiz günlük olarak il merkezi, ilçeler ve beldelerde hız kesmeden devam edecektir. Bu kapsamda esnaf, sanatkârlar ve tacirlerimizin herhangi bir idari para cezası yaptırımı ile karşı karşıya kalmamaları adına Resmî Gazete’de yayımlanan mevzuat hükümlerine mümkün mertebede riayet etmeleri büyük önem arz etmektedir.”

Bakmadan Geçme