Bebekleri, çocukları ve yaşlıları koruyun

Bartın'da hava sıcaklığı yakıp kavuracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Çarşamba günü Bartın’da sıcaklık 37 derece dolaylarında olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Bartın son yılların en sıcak günlerinden birini Çarşamba günü yaşayacak.

Çarşamba günü Bartın’da termometrelerin öğle saatlerinde 37 dereceyi göstermesi bekleniyor.

Yaşlıları ve çocukları koruyun

Bartın’da sıcak havanın bugünde etkili olması ve hava sıcaklığının 30 dereceni üstünde olması bekleniyor. Güneşli ve sıcak havalarda güneş çarpması olarak da bilinen sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor.

Başta bebek, çocuk, yaşlı ve kronik hastalıkları olanların sıcaklık değişikliklerine karşı daha tahammülsüz olabileceklerini kaydeden uzmanlar sıcak çarpmasının; bebekler ve çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (Kalp hastaları, tansiyon hastaları, diyabet hastaları, kanser hastaları, böbrek hastaları vb.), bazı deri hastalıkları olanlar (Sedef vb.), normal kilosunun çok altında ve çok üzerinde olanlar, aşırı sıcak ortamlarda çalışanlar, ishal ve kusması olanlar (özellikle aşırı sıvı kaybına bağlı olarak), az sıvı tüketenler, psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, hamileler, sıkı ve hava geçirmeyen  giysi giyenlerde  daha çabuk ortaya çıkabileceğine dikkat çektiler.

Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalı

Sıcak çarpmasından korunmak için alınması gereken önlemlere de değinen uzmanların uyarıları şu şekilde; “Sıcak çarpmasına karşı en etkili yol direk güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Güneş altında fazla kalmamaya, direk güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen,  bol ve serin tutan, açık renk hafif giysiler giyilmelidir.  Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır, bol bol sıvı gıdalar tüketilmelidir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Sıcak çarpması ciddi bir sağlık sorunu

Vücudumuz belirli sıcaklıkların üstünde normal işleyişini sürdüremez ve vücut sıcaklığı normal değerlerin üstüne çıktığında vücut işlevleri bozulabilir. Bu sınırı aşan sıcaklıklar aşırı miktarda terlemeye; su ,tuz ve vücut için gerekli diğer minerallerin kaybına yol açıp sıcak bitkinliğine neden olur. Çevre sıcaklığının aşırı yükselmesi sonucu karşılaşılabilen sıcak çarpması ise çok ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Bazı vakalarda kalıcı hasarlar bırakabileceğini unutmamak gerekir.

Sıvı ve tuz kaybına dikkat

Uzun süre sıcak veya nemli ortamlarda bulunma sonucunda terleme ile vücudun aşırı miktarda sıvı ve tuz kaybetmesine bağlı olarak vücut sıcaklığının yükselmesiyle ortaya çıkar.  Sıcak bitkinliğinin belirtileri ise; soğuk, soluk veya kırmızı nemli deri, baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı veya kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı, terleme, halsizlik hızlı nabız, susuzluk hissi, bulantı veya kusma, kol, bacak ve karında kramplar, genişlemiş göz bebekleridir. Vücut sıcaklığının 37-40 derecenin üzerine çıkması seklinde kendini gösteren sıcak bitkinliğinde  aşırı sıvı kaybeden  ve sıvıyı su, soda gibi gıdalarla yerine koyduğu halde sıcak nedeniyle  oluşan bitkinliği geçmeyen, özellikle de bacak ve karında krampları olan kişilerde tuz kaybı akla gelmelidir. 

Beyin ve organların işleyişini bozabilir

Sıcak çarpmasında vücut kendini soğutamaz hale gelir. Vücudun iç ve dış sıcaklığı aşırı miktarda yükselir. Bu sıcaklık beyin ve diğer organların işleyişinin bozulmasına hayatın sonlanmasına sebebiyet verebilir. Sıcaklığa maruz kalma ve sıvı kaybına bağlı bitkinlikten fraklı olarak su ve tuz kaybı yok denecek kadar azdır.

Sıcak çarpması belirtileri

Sıcak çarpması belirtileri; kuru sıcak kırmızı deri, halsizlik, hızlı ve zayıf nabız,  hızlı ve yüzeysel nefes alma, küçülmüş göz bebekleri, hızla gelişen bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı, havale geçirme ve yüksek vücut sıcaklığı (40 derecenin üzerine çıkması) şeklindedir.

Bilinç bulanıklığı varsa 112'yi arayın

Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasında ilkyardım olarak kişinin sıcak ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasında kişiyi gölge ve serin bir ortama alın. Üzerindeki kıyafetleri çıkarın. Bilinç kaybı yoksa soğuk uygulama, banyo yaptırma, yada ıslatma seçeneklerden birini yada hepsini uygulayın. Islak havlu veya bezle sararak hastanın vücudunu soğutun. Boyun koltukaltı kasıklara soğuk uygulayın.

Vücut sıcaklığı 37,5 dereceye düşene kadar soğutma işlemine devam edin. Hastada titreme  kasılma kas krampları varsa hastayı kusturmayacak şekilde hazırlanmış tuzlu suyu/içeceği küçük yudumlarla içirin. Kişinin bilinci yerinde değilse içecek bir şey vermeyin, boğulmasına neden olabilirsiniz. Riskli grupta yer alan ya da yapılan müdahalelere rağmen kendine gelmeyen veya bilinç bulanıklığı gelişen kişiler için 112‘yi arayın.
 

Bakmadan Geçme