• Haberler
  • Bartın
  • BARÜ'nün projesiyle Bartın Irmağı su sporları turizmine kazandırılacak

BARÜ'nün projesiyle Bartın Irmağı su sporları turizmine kazandırılacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Bartın Irmağının su sporları ile turizme kazandırılmasına yönelik sunduğu projesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Ceyhun’un ‘2024 Yılı Turizme Yönelik Teknik Destek Programı’ kapsamında sunmuş olduğu proje, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

BARÜ Spor Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Cemal Özman, Dr. Öğr. Üyesi Sevim Handan Yılmaz ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Hande Uyar Oğuz’un da yer aldığı “Turizm Odaklı Olarak Bartın Irmağının Su Sporlarına Uygun Rotalarının Belirlenmesi” başlıklı proje ile Bartın Irmağında yapılabilecek su sporlarına yönelik potansiyel araştırılarak en uygun alanlar belirlenecek ve turizme kazandırılacak.

Böylece Bartın başta olmak üzere Batı Karadeniz Bölgesinde kano, kayak, kürek, dalış gibi su sporlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen proje kapsamında Bartın Irmağındaki su sporu faaliyetlerine uygun fiziki alanlar alanında uzman kişiler tarafından incelenecek. Doğayı ve çevreyi koruyan sürdürülebilir turizm etkinlikleri ile bölgesel kalkınma dinamiklerine katkı sunulacak.

Bölgesel kalkınma açısından hayata geçirilecek projenin önemine değinen BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bartın’dan başlayarak bölgemizin her alanda sürdürülebilir gelişimi için çaba gösteriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz kamu-üniversite-sanayi iş birlikleri ile bölgesel dinamiklere odaklanıyor, bilimsel bilgiyi sektörün pratikleriyle birleştirerek çeşitli projeler hayata geçiyoruz. Bu noktada BAKKA tarafından desteklenmeye değer bulunan projesiyle çevreyi koruyan, alternatif ve sürdürülebilir turizm çeşidi olan ekoturizme yönelik çalışmaları dolayısıyla Doç. Dr. Serdar Ceyhun’u ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. Kurumsal ilerleyişimize değer katan gayretleri dolayısıyla Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bilal Demirhan’a teşekkür ediyorum. Şehrimizin ve bölgemizin kalkınması doğrultusunda yaptığımız çalışmalara verdikleri destekler için BAKKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Karabük Valisi Sayın Mustafa Yavuz, her zaman yanımızda olan Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan ve bölge valilerimiz ile BAKKA Genel Sekreteri Dr. Sayın Lutfi Altunsu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca geleceğe olan yürüyüşümüzde bizleri daima motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme