Bartın TSO'dan fuar ziyareti

Bartın TSO heyeti Solar Storage NX ve NextGen E-Mobility - Charge Expo Summit fuarına katıldı. 

Bartın TSO heyeti Solar Storage NX ve NextGen E-Mobility - Charge Expo Summit fuarına katıldı. 

Son teknoloji elektrikli otomobiller ve şarj istasyonları ‘NextGen E-Mobility - Charge Expo Summit’de görücüye çıktı. Güneş enerjisi depolama sistemlerinin sergilendiği ‘Solar Storage NX’ fuarı ve eş zamanlı gerçekleşen elektrikli araç şarj altyapısı odaklı fuar ‘NextGen E-Mobility-Charge Expo Summit’ İstanbul’da kapılarını açtı.  
 
Güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı ‘Solar Storage NX’ ve eş zamanlı düzenlenen elektrikli araç şarj altyapısı odaklı fuar ‘NextGen E-Mobility - Charge Expo Summit’ İstanbul’da Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. Fuara Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Çalıkoğlu, Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara ve ilgili sektör temsilcileri katıldı.
 
''Yenilebilir enerjinin en büyük kaynağı güneş''

Fuarın açılışında konuşan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, ''Yenilebilir enerjinin en büyük kaynağı güneş. Çok önemli ve sosyal sorumluluğu olan da bir sektörü temsil ediyorsunuz. Güneş kaynağını daha güvenilir ve istikrarlı hale getirecek depolama teknoloji. O anlamda değişim çok önemli. Biz dünyada yatırımlar anlamında ön planda olan bir ülkeyiz. Yenilebilir yatırımlarında Avrupa’da 5’nci, dünyada 12’nci sıradayız. Bu depolama teknolojileriyle bunun çok daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum. Dışarıdan teknoloji getirmek hem zaman alıyor hem de daha yüksek maliyetli. Bugün güneş enerjisi sektörünün paydaşları olarak övünebileceğimizi düşünüyorum; yüzde 70 oranında yerli teknoloji kullanıyoruz. Bu çok büyük bir değişim. Rüzgarda da bu yüzde 60’larda. Bu ilerisi için de büyük bir avantaj sağlayacak diye düşünüyorum. Depolamada bugün uygulamalar çok sınırlı, henüz daha kapsam olarak var olan yenilebilir yatırımlarını ve bundan sonra yapılacak yatırımları kapsayıcı bir şekilde kapasiteleri de yok. Bunlar oluştukça çok daha hızlı sektörün büyüyeceğini düşünüyorum.'' dedi.
 
Fuar ziyareti sonrasında bir açıklama yapan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Çalıkoğlu; ''Temiz enerji konusunda müthiş bir dönüşüm var. Fuarda bir tarafta güneş enerji sistemleri, bir tarafta da depolama sistemleri, bir tarafta da elektrikli araçları göreceksiniz. Bu üç başlık ilk kez Türkiye’de bir araya geldi. O yüzden bu fuarda buluşmak çok önemli.'' ifadelerini kullandı.

Aba Medya Haber Merkezi

Bakmadan Geçme