Bankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Bartın'a bağlı Kozcağız beldesinin ilçe olması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Bankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İktidar bloğu samimiyse Kozcağız bir an önce ilçe olsun

Kozcağızlıların, yıllardır beldelerinin ilçe yapılması yönünde talepleri olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu açıklamasında şunları ifade etti:

"Bartın Kozcağız beldesi TÜİK’in 2021 yılı kayıt sistemine göre 30 bini aşkın nüfusuyla birçok ilçenin nüfusundan daha kalabalık bir beldemiz. Beldenin gelişmişliği, nüfus yapısı dikkate alındığında artık ilçe olmayı çoktan hak ettiğini, hatta bunun kamu yararı adına bir zorunluluk olduğunu görüyoruz. Hemşehrilerimiz bu talebini yıllardır dile getiriyor. İktidar bloğunun yeni il ve ilçelerin kurulmasına dair bir gündeminin olduğunu da medyadan takip ediyoruz. Eğer güncel şart ve durumları dikkate alarak yeni ilçelerin kurulması hususunda samimilerse Kozcağız’ın bir an önce ilçe olması gerekiyor.”

“Kozcağız’ın ilçe statüsüne kavuşması beldeyi ekonomik, sosyal ve kültürel olarak da geliştirecektir. Kozcağız’ın ilçe olmasının önünde hiçbir engel yok; insan kaynağı, beldedeki kamu kurumlarının durumu ve belde altyapısı Kozcağız’ın ilçe olması için fazlasıyla uygun. Kozcağız sınırları içinde okulu olmayan mahalle yok; sağlık merkezinden rehabilitasyon merkezine; elektrik sağlama birimlerinden telekomünikasyon ve internet altyapısına kadar her şey ilçede mevcut. Kozcağız ticaret, yeme içme, finans hizmetleri, konaklama ve eğlence ile sanayi işletmelerinin yanı sıra sportif etkinlikler başta olmak üzere kültür ve sanat etkinliklerinin de yoğun olduğu bir beldemiz. İktidar bloğunun yeni il ve ilçe konusunda verdiği sözleri de dikkate alarak konuya ilişkin Kanun Teklifimi Meclis Başkanlığına sundum. Daha önceki yıllarda da benzer çalışmalarım olmuş, TBMM kürsüsünden bu yönde çağrılarımı defalarca iktidar mensuplarına iletmiştim. Ne yazık ki bugüne kadar bir sonuç alınamadı.”

Vatandaş kamu hizmeti için günde 30-40 km yol yapmak zorunda

“Kozcağız’ın ilçe olması sadece sosyo-ekonomik gelişmeyi değil; aynı zamanda ekonomik zararın da önlenmesi için gerekli bir adım olacaktır. Bugün beldede yaşayan 30 bini aşkın hemşehrimiz, günlük resmi işlemleri için 30-40 km yol yapmak zorunda kalıyor. Bunu rakamlara vurduğunuzda ciddi bir ekonomik kaybın ortaya çıktığı görülecektir. Kamu hizmetine erişebilmek için vatandaşa bu kadar engel çıkarmanın hiçbir anlamı yok. Beldenin ilçe statüsüne kavuşması, sadece bu işlemler için harcanan ekonomik zararı bile ortadan kaldırmak için yeterli bir sebep.”

Kozcağız’ın durumu iktidarın samimiyet turnusolü olacak

“Milletvekili seçildikten sonra ilk çalışmalarımdan biri, Kozcağız beldemizin ilçe yapılması yönünde Kanun Teklifi vermek olmuştu. Kozcağızlı hemşehrilerimize taleplerini iletme konusunda sözüm var. İktidar da bu talebe kulak vermelidir. Kanun Teklifimde de belirttiğim gibi Kozcağız’ın gerek şehirleşme hızı, gerek nüfus artışı, gerek kurumlaşma ve altyapı yeterliliği dikkate alındığında beldenin ilçe olması büyük önem taşımaktadır. Böylece resmi kurumlarla alakalı günlük işlemler için Bartın şehir merkezine gitme gereksiniminden doğan maddi kayıplar da ortadan kalkacak ve bölge halkının ekonomik ve sosyal gücü daha da artacaktır. Kozcağız’a ilişkin atılacak adımlar iktidarın samimiyet turnusolü olacaktır.”

Bankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdiBankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdiBankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdiBankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdiBankoğlu Kozcağız için Kanun Teklifi verdi

 

Yorumlar 1
Gurbetten Sılaya 27 Temmuz 2023 23:41

Kozcağız lı olarak canı gönülden destekliyoruz. Tüm Siyasi partilerden oy hesabı yapmadan amasız, lakinsiz şartsız destek bekliyoruz. Amasra, ulus kadar değerimiz yokmu? Bugüne kadar ilçe olsa ne olur gelişim olmaz büyüme ve yatırım olmaz bahanesi yapıldı. Pardon ama bunları yapmak buna karar veren mercilerin işi değilmi?

Bakmadan Geçme