Bakan Tunç 'Bu Hareket Asla Kabul Edilemez'

Adalet Bakanı Tunç: 'Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır'

Bakan Tunç; 'Bu Hareket Asla Kabul Edilemez'

Adalet Bakanı Tunç: “Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi sonrası Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a karşı gerçekleştirilen hareketleri kınadı.   

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı okunurken Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a karşı yapılan itiraz ve hareketleri kınadı. Bakan Tunç, TBMM’nin milletin iradesi olduğunu belirterek yaptığı paylaşımda, “Yargıtay 3. Ceza Dairesince verilen kesin hükmün Anayasanın 84. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 136. Maddeleri uyarınca, TBMM Genel Kurulu’nda okunması sırasında Meclisi yöneten Meclis Başkanvekilimiz Sayın Bekir Bozdağ’a yönelik çirkin hareket asla kabul edilemez. TBMM Başkanlık Kürsüsü aziz milletimizin kürsüsüdür.

Her ne gerekçeyle olursa olsun millet adına hareket eden TBMM’nin çalışması engellenemez. TBMM Genel Kurulu’nu yöneten Başkanlık Divanına saygı göstermek herkesin görevidir. Meclis Başkanlık Kürsüsünün işgal edilmesi ve Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır” ifadelerine yer verdi.         

Ne olmuştu? 

TBMM Genel Kurulu’nda, Yargıtay'ın TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararı okunurken gerginlik yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nda TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Yargıtay'ın verdiği karar okundu.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ kararı okurken CHP, DEM ve TİP milletvekilleri kürsüye doğru yürüdü ve uzun süre itiraz ettiler.

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu'nun Başkanlık Divanı’na Anayasa kitapçığı attığı görüldü.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Bozdağ oturuma ara verdi.

Ara verildiğinde ve Bozdağ oturumu açtığında da itirazlar devam etti. Bozdağ, itirazların devam etmesi üzerine oturumu kapattı.

Bakmadan Geçme