Bakan Bolat'tan fahiş fiyat artışlarına sert uyarı

'Yol yakınken bir an önce bu yanlış ve haksız uygulamalardan vazgeçsinler.'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, katıldığı bir canlı yayın programında otomotiv piyasası, ilan kısıtlaması, stokçuluk ve fahiş fiyat konularında uyguladıkları cezalara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bakan Bolat, özellikle çimento ve hazır beton sektöründe fahiş fiyat artışlarının olduğunu söyleyerek, “Yol yakınken bir an önce bu yanlış ve haksız uygulamalardan vazgeçsinler." uyarısında bulundu. 

Bartın’da dahil 81 ilde Ticaret Baknalığının koordinasyonunda inşaattan gıdaya, otomotivden ilan kısıtlamasına denetimler devam ediyor. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, denetimler kapsamında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bolat yaptığı değerlendirmede sektör yetkililerine sık sık uyarılarda bulundu. 
253 firmaya 67,5 milyon lira ceza verildi

Otomotivde '6 ay 6 bin kilometre' düzenlemesi kapsamında 126 firmaya 52 milyon lira para cezası uyguladıklarını dile getiren Bakan Bolat, 'ilan kısıtlaması' çerçevesinde ise 253 firmaya 67,5 milyon lira ceza verildiğini belirtti.
 
Bakan Bolat, stokçuluk ve fahiş fiyata karşı uygulanan cezalara ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: "Stokçulukla alakalı 102,5 milyon lira, fahiş fiyat düzenlemesiyle ilgili 86 milyon lira ceza uyguladık. Diğer taraftan, sözleşme yapılan dijital platformlar, televizyonlar, ücretli abonelikler gibi tüketimlere de 280 milyon lira, reklam ve haksız ticari uygulama, aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulama denetimlerinde 64 milyon lira ceza uyguladık."
 
“Rekabet ortamını ilerletmeye çalışıyoruz”
Piyasa gözetimi, ürün güvenliği, güvensizliği alanında 5 bin 351 firmanın denetlendiğini bildiren Bolat, bu alanda 5,5 milyon lira ceza uygulandığını ifade etti. Bolat, etiket farkı konusunda 37 bin 313 firmanın denetlendiğine dikkati çekerek şunları söyledi, "Burada da 23 milyon lira bir ceza uygulandı. 2022 ve 2023 yıllarında 432 milyon lira bu tür cezalar uygulandı. Piyasalar denetleniyor, vatandaşlarımız müsterih olsun. Arzdan kaynaklanan eksikliklerle alakalı arz üretim şartlarını iyileştirmeye, artırmaya çalışıyoruz. Rekabet noktasında da rekabet ortamını ilerletmeye çalışıyoruz."
 
"Yol yakınken bu haksız uygulamadan vazgeçsinler"
 
Çimento ve hazır beton sektöründe fahiş fiyat artışları gördüklerini belirten Bakan Bolat, bu konuyla ilgili birkaç hafta önce hem Bakanlığın ilgili kuruluşlarının hem de Rekabet Kurulunun yoğun bir soruşturma başlattığını ifade etti.
 
Bakan Bolat, bu alanda özellikle deprem bölgesindeki 5 büyük ilde fiyat yükseltme çabaları olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Rekabet edip fiyatları düşüreceklerine, tam tersine birlikte karar alıp fiyat yükseltme çabalarını görüyoruz ve onları uyarıyoruz. Kesinlikle müsaade etmeyeceğiz ve bu fiyatları düşürteceğiz. Elimizde bütün mekanizmalar var. Otomotiv sektöründe ne yaptıysak, emlakta, marketler ya da gıdacılarda ne yapıyorsak o tür sektörlerde de aynısını yapacağız. Yol yakınken bir an önce bu yanlış ve haksız uygulamalardan vazgeçsinler."


 

Bakmadan Geçme