Amasra 500 bin turist bekliyor

Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra'da bayram tatili öncesinde otellerdeki rezervasyon oranları yüzde 90'lara ulaştı. 6 bin 600 nüfusa sahip ilçenin 9 günlük bayram tatilinde 500 bine yakın turist ağırlaması bekleniyor


Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da bayram tatili öncesinde otellerdeki rezervasyon oranları yüzde 90’lara ulaştı. 6 bin 600 nüfusa sahip ilçenin 9 günlük bayram tatilinde 500 bine yakın turist ağırlaması bekleniyor.

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Bartın’ın Amasra ilçesi bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğrayacak.

Doğa güzelliklerinin yanı sıra Amasra Kalesi başta olmak üzere Cenova Şatosu, Şapel, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Direkli Kaya ve Bedesten gibi tarihi yapıların yer aldığı ilçedeki otellerde bayram öncesi doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı.

İlçede yaşanması beklenen yoğunlukla birlikte tatilcilerin herhangi bir olumsuzluk yaşaması adına Amasra Kaymakamlığınca ek tedbirler alınırken güvenlik önlemleri de bayram tatili boyunca üst seviyeye çıkarılacak.

Ev pansiyonculuğu hizmetinin yaygın olarak sunulduğu ilçede pansiyonlar, turistler için alternatif olurken konaklama talebinin karşılanmasına da destek sağlıyor.
Amasra’da; Balık menüleri, Coğrafi İşarete sahip Amasra Salatası ile birlikte çeşitli deniz mahsullerinin sunulduğu restoranlar gibi, Bartın’a özgü tel kırma ve ahşap hediyelik ürünlerin satışa sunulduğu Çekiciler Çarşısı da turistler tarafından büyük ilgi gören noktalar arasında yer alıyor.

Boran: 500 bine yakın turist bekliyoruz

Amasra Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran yaptığı açıklamada, “Amasra bildiğiniz gibi Batı Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi. 3 bin yıllık tarihi geçmişimiz var. Antik ve tarihi güzelliklerimiz var. Bu ramazan bayramına da biz belediye, il özel idaresi, turizm derneği ve turizm işletmecileri hazırlandık. 9 günlük bayram tatilinde 500 bine yakın turist bekliyoruz. Otellerimiz, ev pansiyonlarımız yüzde 90 oranında doluluk oranı var.” dedi.

Esnaf olarak elimizden geleni yapıyoruz

Esnaflar ise meteorolojik verilere göre bayram tatili boyunca havanın da güzel geçmesinin beklendiğini ifade ederek, “Meteorolojiye baktığımıza göre havalar gayet güzel geçecek. 9 günlük tatil bizim için güzel bir süreç. Biz esnaflar olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık, misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Amasra için Ankara’nın denizi derler. Ankara’dan, İstanbul’dan, Bursa’dan yakın çevreden  turistleri bekliyoruz. Bizde turistlerin memnun ayrılması için esnaf olarak elimizden geleni yapıyoruz. Onları güzel bir şekilde ağırlamak istiyoruz.” Şeklinde görüşlerini belirtiler.
 

Bakmadan Geçme