Akdeniz, esnafın ve staj mağdurlarının sesi oluyor

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz Bağ-Kur'lu esnaf ve sanatkârların yaşadıkları prim sorununu gündeme getirirken binlerce esnafın emekli olabilmeyi beklediğini kaydedip staj mağdurlarının da sesi oldu.

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz Bağ-Kur’lu esnafların ve staj mağdurlarının sesi olmaya devam ediyor.

Bağ-Kur’lu esnafların sorunlarını tek tek gündeme taşıyan Akdeniz çözüm bekleyen sorunları da tek tek sıralayarak Bağ-Kur primlerinde destek ve ödeme kolaylığı olması gerektiğine de vurgu yaptı.

Prim günü eşitlenmesi meclisin ilk işi olmalı 

Başkan Akdeniz açıklamasında, “Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkârların 9000 gün olan prim günü sayısının 7200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi binlerce esnaf ve sanatkarımızı sevindirmişti fakat halen hayata geçirilmedi. Bununla birlikte mevcut Bağ-Kurlu esnafımızı en çok zorlayan noktalardan biri de 4 bin 628 lira olan prim ücreti. Staj mağdurlarının da artık seslerinin duyulması, Bağ-Kur prim ücretlerinde devlet desteği sağlanması için geç kalınmamalı.” Dedi.

Binlerce esnafımız emekli olabilmeyi bekliyor

Binlerce esnafın emekli olabilmek için prim günü eşitlemesini beklediğine değinen ve staj döneminin emekliliğe sayılması konusunun mesleki eğitimin prestijini artıracağına vurgu yapan Akdeniz, “Sosyal Güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi geç kalınmadan hayata geçirilmeli. Meclisin açıldıktan sonra ilk gündeme alması gereken konulardan biri 9 bin prim gününün 7 bin 200’e eşitlenmesi. Bununla birlikte vergi dairesine kayıt olmuş fakat Bağ-Kur’a kayıt olmamış esnafımız da emekli olabilmek için müjdeli haber bekliyor. Emeklilikte prim gününe takılan mağdur esnafımızın unutulmaması ekonomik anlamda da devletimizin yararına olacaktır. Kazanılmış hakların verilmesi için binlerce esnafımız bu müjdenin gerçekleşmesini bekliyor. Aynı zamanda staj mağdurlarının staj döneminin emekliliğe sayılması, mesleki eğitimin de prestijini artırır. İnsanlar çocuklarını mesleki eğitime yönlendirirken hak kayıpları olmayacağını bildiğinden ara eleman açığı büyük oranda kapanır.” Şeklinde konuştu.

Bağ-Kur primlerinde destek ve ödeme kolaylığı olmalı

Esnafların Bağ-Kur primlerini ödeyemez durumda olduğunun da altını çizen Akdeniz, “Kiralar, faturalar, akaryakıt, hammadde, yanındaki sigortalı çalışan derken esnafımızın maliyeti çok fazla arttı. Bayramı, hafta sonu, özel günü olmayan esnafımız Bağ-Kur primlerini ödeyemez noktaya geldi. Devlet desteği ve ödeme kolaylığı ile bir indirim de gerçekleşirse esnafımızın emekliliği hayal olmaktan çıkar. Primlerini düzenli ödeyebilir. Düzenli prim ödeme teşvik primi oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılması bile esnafımızı rahatlatır.” Dedi.
 

Bakmadan Geçme