995 yolcusuyla geliyor

Temmuz ayındaki ilk seferini yarın yapacak olan Astoria Grande 995 yolcusu ve 432 personeli ile sabah saatlerinde Amasra'da olacak.

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra, 193 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip Astoria Grande isimli kurvaziyere bir kez daha ev sahipliği yapacak. Dev kruvaziyer Haziran ayında 2 kez Amasra’ya geldi ve bu seferlerinde 1.763 Rus turisti Amasra ile buluşturdu.

Temmuz ayındaki ilk seferini yarın yapacak olan kruvaziyer 995 yolcusu ve 432 personeli ile sabah saatlerinde Amasra’da olacak.

Amasra’nın kapıları kruvaziyer turizmine aralandı

İlk kruvaziyer gemisini 2022 yılının Ağustos ayında ağırlayan Amasra, kruvaziyer gemilerin Karadeniz hattındaki turlarında en beğenilen noktalardan biri olmaya devam ediyor.

Amasra ilçesinde kruvaziyer turizmine yönelik ilk adımlar 2018 yılında atıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2018 yılında ihale edilen ve inşasına başlanan "Amasra Limanı Yolcu İskelesi ve Yat Limanı" projesi hızlı bir şekilde tamamlanarak Amasra’nın kapıları kruvaziyer turizmine aralandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Amasra Limanı Yolcu İskelesi ve Yat Limanının 2021 yılında Uluslararası Giriş-Çıkışlara Açık Daimi Deniz Hudut Kapısı ilan edilmesiyle beraber limandaki teknik altyapı çalışmaları da tamamlanarak kruvaziyer turizmine hazırlanıldı.

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir yerleşim yeri olan, tarih boyunca bölgenin liman ve ticaret merkezi konumundaki Amasra’nın yapılan yatırımlarla kruvaziyer turizminin önemli duraklarından ve rotalarından birine dönüşmesi bölge içinde önemli rol oynadı.

Kruvaziyerlerle Amasra Limanına ulaşan turistler Bartın Irmağı, Bartın Kent Müzesi, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Karabük’ün Safranbolu ilçesine düzenlenen tur organizasyonlarına da katılım sağlayabiliyorlar.

Karadeniz’in en beğenilen durağı

193 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip Astoria Grande isimli kruvaziyerin Amasra’ya gerçekleştirdiği onlarca sefer ilçe ve bölge turizmi için önemli bir değer oluşturdu. Amasra, turistlerin Karadeniz hattındaki en beğendiği durakların başında gelerek dikkatleri üzerine çekti. 

Amasra tarihi ve doğayı bir arada sunuyor

Amasra’yı ziyaret eden turistler başta Amasra Kalesi, Cenova Şatosu, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Direkli Kaya, Bedesten gibi birçok tarihi yapıyı yakından görme şansına sahip olurken aynı zamanda Amasra plajlarında deniz, kum ve güneşin keyfini bir arada yaşayıp, restoranlarda çeşitli balık menüleri ile birlikte coğrafi işarete sahip Amasra Salatasını da tadabiliyorlar.

Tarihi ve doğal güzelliklerin dışında turistlerin Amasra’da en çok ilgisini çeken alanlardan biri de Çekiciler Çarşısı oluyor.

Ahşap el oyma sanatı ve Bartın’a özgü tel kırma sanatı gibi çeşitli tekniklerle oluşturulan birçok farklı hediyelik ürünün satışa sunulduğu noktalardan birisi olan Çekiciler Çarşısı Amasra’yı ziyaret eden turistlerin en çok vakit geçirdikleri noktalar arasında yer alıyor.

Safranbolu lokumu tercih ettikleri ürünler arasında
Rus turistlerin Amasra’da tercih ettiği lezzetlerin başında Safranbolu lokumları da yer alıyor. İlçede lokum satışı yapan işletmeler Rus turistlerin Safranbolu lokumuna büyük ilgi gösterdiğini ifade ediyorlar.
Rus turistler ilçedeki yerel marketlerden de alışveriş yapıyor.
Çay ve Türk kahvesi başta olmak üzere Rus turistlerin en çok ilgi gösterdikleri şeylerden birinin de kozmetik ürünler olması dikkat çekiyor.

Bakmadan Geçme