• Haberler
  • Bartın
  • 81 ilin öğrencileri Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda

81 ilin öğrencileri Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, '27 Mayıs'ın yıl dönümü dolayısıyla Bartın dahil 81 ilden gelen öğrenci ve öğretmenlerle Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı ziyaret etti

81 ilin öğrencileri Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "27 Mayıs"ın yıl dönümü dolayısıyla Bartın dahil 81 ilden gelen öğrenci ve öğretmenlerle Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı ziyaret etti.
Bakan Tekin, buradaki Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde, öğrencilerle birlikte Yassıada yargılamalarını anlatan ve mahkeme anının canlandırmasını içeren sinevizyon gösterimini izledi. 

Gösterim sonrası gazetecilere açıklama yapan Tekin, Bakanlık olarak çocukların bu ülkeyi bir arada tutan temel değerlerine, tarihine sahip çıkmasını ve sahip çıkacak şekilde yetişmesini önemsediklerini söyledi. 

Bu anlamda aldıkları bazı kararlara değinen Tekin, "Yıl sonundaki bu haftaları bu anlamda bu türden etkinliklere ayıracak bir projeksiyon çizmiştik. Şimdi de işte Demokrasi ve Özgürlükler Adası'yla başladı. Her il kendi bölgesinde benzer etkinlikler yapacak. Derdimiz, meramımız şu: Çocuklarımız bu ülkenin tarihine, geçmişine, kahramanlarına, atalarına, değerlerine sahip çıksınlar." diye konuştu. Bakan Tekin, 27 Mayıs'ın yıl dönümüne işaret ederek, "Türkiye'de cumhuriyetle başlayan demokratik süreçte halkın, millî iradenin seçtiği siyasi iktidarın silahlı bürokratlar tarafından alaşağı edildiği, demokrasimizin sekteye uğratıldığı bir dönem. Tarihimizde çocuklarımızın demokrasiye sahip çıkması açısından 27 Mayıs'la ilgili bu anlamda bilgi sahibi olmalarını arzu ediyoruz." dedi. 

Ziyarete, Türkiye'nin değişik illerinden 300'e yakın kişinin katıldığını aktaran Tekin, "Tevafuk, bunların içinde 13 tane de ismi doğrudan Adnan Menderes olan çocuğumuz var. Bu biraz önce izlediğimiz filmde de rahmetli Menderes son cümlesinde diyor ki 'Beni öldürebilirsiniz ama bu milletin kalbinden asla silemezsiniz.' Gerçekten de bu, bunu gösteriyor. Demokrasiye, halka, milletin iradesine uzanan eller bir şekilde alaşağı ediliyor ve halk, millet kendi iradesine, kendi değerlerine her daim sahip çıkıyor." ifadelerini kullandı. 
 

Özel Haber

Bakmadan Geçme