110 iş yerine idari para cezası uygulandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından balık avcılığına ilişkin 25-29 Eylül tarihlerinde Bartın'da dâhil toplam 9 bin 745 çapraz ve eş zamanlı gerçekleştirilen denetimlerde 110 iş yeri ve şahsa idari para cezası uygulandı.

110 iş yerine idari para cezası uygulandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergâhlarında 25-29 Eylül tarihlerinde toplam 9 bin 745 çapraz ve eş zamanlı denetimler yapıldığını bildirdi.

Bartın’da da gerçekleştirilen denetimlerle ilgili Bakan Yumaklı, deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğunu, hayvansal gıda ihtiyacının karşılandığını ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığını vurguladı.
Tarım ve Orman Bakanlığınca su ürünleri stoklarının korunması, sürdürülebilir olarak işletilmesi ve sucul biyoçeşitliliğin devamı için rutin denetimler gerçekleştirildiğini anımsatan Bakan Yumaklı, bu denetimlere ek olarak 25-29 Eylül tarihlerinde 2 bin personelin katılımıyla ülke genelinde eş zamanlı ve çapraz denetimler yapıldığını ifade etti.

Bakan Yumaklı deniz ve iç sulardaki avcılığa yönelik denetimler kapsamında, 5 günde karaya çıkış noktaları, balık halleri, perakende satış yerleri, yol güzergâhları ve soğuk hava depolarında toplam 9 bin 745 denetim yapıldığı bilgisini verdi. 

Bakan Yumaklı ayrıca, bu denetimler sırasında toplam 20 bin 700 metre uzatma ağı ile 22,4 ton su ürününe el konulduğunu, su ürünleri mevzuatına aykırı faaliyet gösteren 110 kişi ve iş yerine ise idari para cezası uygulandığını aktardı.

Denetimlerde vatandaşlardan su ürünlerinin avcılığı ve satışına ilişkin gelen şikâyetleri de anlık olarak değerlendirdiklerine dikkati çeken Bakan Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu, “Vatandaşlarımızın bol ve sağlıklı deniz ürünü tüketebilmeleri için çalışmalarımızı sürdürürken sucul ekosistemimizin devamlılığını sağlamanın da gayreti içindeyiz. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimlerimiz yıl boyu kararlılıkla devam edecek. Kuralına uygun avcılık yapan balıkçılarımız ile denetimlerde görev alan değerli mesai arkadaşlarım başta olmak üzere paydaş kurumlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Bakmadan Geçme