HABERLER

YANAZ KÖYÜ'NDE KARAKUCAK GÜREŞLERİ HEYECAN DOLU ANLARA SAHNE OLDU

YANAZ KÖYÜ'NDE KARAKUCAK GÜREŞLERİ HEYECAN DOLU ANLARA SAHNE OLDU

Bartın'da her yıl Kurban Bayramı’nın 5. günü bayram kutlanan Yanaz Köyü’nde düzenlenen tarihi Karakucak Güreş Müsabakaları büyük ilgi gördü.

 

Kurban Bayramı’nın 5’inci gün kutlandığı Yanaz Köyü bu bayramda da tıklım tıklım dolu. 7’den 70’e her yaş grubundan binlerce kişinin akın ettiği Yanaz Köyü’nde bayram heyecanı dolu dolu yaşandı.

 

Bayram heyecanı ile birlikte yüzyıllardır süre gelen ve her yıl düzenlenerek geleneksel bir boyut kazanan Yanaz Köyü Karakucak Güreş Müsabakaları binlerce kişi tarafından takip edildi.

 

Güreşlerin düzenlendiği alanın çevresinde kadın-erkek, genç-yaşlı binlerce kişi bir araya gelerek müsabakaları izledi.

 

İlk kez Güreş Ağası seçildi

 

Yanaz Köyü Muhtarlığı tarafından organize edilen güreşlerde bu yıl ilk kez güreş ağası seçildi.

 

Açık artırma yöntemi ile seçilen Güreş Ağalığı için 6 aday yarıştı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı Güreş Ağalığı seçiminde 10 bin TL ile en yüksek teklifte bulunan Harun Güneş tarihi Yanaz Köyü Karakucak Güreşlerinin ilk ağası oldu.

 

Müsabakalar büyük çekişmeye sahne oldu

 

Minikler kategorisinin yanı sıra büyük orta, başaltı ve başpehlivanlık kategorilerinde birbirinden çekişmeli müsabakalar gerçekleşti.

 

Bartın Belediyesi Güreş Takımı Sporcusu Mert Gülbay geçen sene olduğu gibi bu senede büyükorta ve başaltı kategorilerinden birincilik elde ederek başpehlivanlık kategorisinde yarışmaya hak kazandı.

 

Geçen yılın şampiyonu yeniden finalist oldu

 

Geçtiğimiz yıl Yanaz Köyü Karakucak Güreşleri Başpehlivanı unvanını elde eden Bartın Belediyesi Güreş Takımı Sporcusu Mert Gülbay başpehlivan kategorisinde finale kadar yükseldi ve finalde Bartın Üniversitesi sporcularından İbrahim Kitapçı ile mücadele etti.

 

Binlerce kişinin nefeslerini tuttuğu başpehlivanlık final mücadelesi yaklaşık 20 dakika sürdü.

 

İbrahim Kitapçı Başpehlivan oldu

 

Final müsabakasında kozlarını paylaşan her iki pehlivanın güreş sporunun tüm inceliklerini sergiledikleri mücadelenin kazananı ise Bartın Üniversitesi sporcusu İbrahim Kitapçı oldu.

 

Güreşleri AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik ve çok sayıda protokol üyesi takip etti.

 

Final müsabakasının ardından kategorilerinde birinci olan ve dereceye giren güreşçilere madalyaları protokol üyelerince takdim edildi.

  • 2019-08-16 14:33:28 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ: