HABERLER

DAMIZLIK DİŞİ HAYVAN KESİMİNE CEZA! BARTIN

DAMIZLIK DİŞİ HAYVAN KESİMİNE CEZA! BARTIN

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Kurban Bayramı öncesi artan hayvan hareketleri nedeni ile Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince denetimler gerçekleştirildi.

 

5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununu hükümleri kapsamında yapılan denetimlerde, ilimizde kurulan hayvan pazarı,  gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetlendi.

 

İl Müdür Vekili Erdal Gülmez'in de katıldığı denetimler de 4 işletme hakkında 5996 sayılı kanun kapsamında idari yaptırım uygulandı

 

Hayvan pazarı denetimleri; hayvan hareketlerinin yoğun olarak yaşandığı Çarşamba, Pazar günleri ve kurban bayramı arife günü olan 10.08.2019 Cumartesi günü sabah saat: 05:00 ile 07:00 arasında yapıldı.

 

Yol kontrollerinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekimlerince hayvan taşıması sırasında yanlarında bulundurulması zorunlu olan; Kulak Küpeleri, hayvan pasaportu ve Veteriner Hekim Sağlık Raporları sorgulandı.

 

Eksik evrakları bulunan 9 adet araç, 17 adet büyükbaş ve 32 adet küçükbaş hayvan için araç ve hayvan sahiplerine idari yaptırım uygulandı.

 

Ayrıca Müdürlük personelleri tarafından İl genelinde toplu kesim yapan 19 işletme ziyaret edilerek hastalık ve evrak kontrolleri gerçekleştirildi

 

Damızlık dişi hayvan kesimi gerçekleştiren 11 hayvan sahibine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi gereği idari yaptırım uygulandı.

 

Yapılan denetim ve hastalık ihbarları doğrultusunda 7 adet hayvanda tüketime sunulmayarak, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde işlem gerçekleştirildi.

 

İl Müdür Vekili Erdal Gülmez, gıda tüketiminin fazlalaştığı bayramlar gibi özel günlerin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirilmesi amacıyla denetimlerin artırıldığını belirtirken vatandaşların karşılaştıkları olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattına bildirmelerinin önem taşıdığını söyledi.

  • 2019-08-19 17:19:50 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ: