HABERLER

BARTINSPOR KONGRESİ İLE NELER DEĞİŞTİ?

BARTINSPOR KONGRESİ İLE NELER DEĞİŞTİ?

Bartınspor Tüzük Tadilatı ve Değişikliği için gerçekleştirilen Olağanüstü Kongrede Kulübün ticari gelir sağlayabilecek şirket kurabilmesi için Tüzüğün 2. Maddesine L fıkrası eklenerek; “Ticari şirketler, yatırım ortaklıkları ve vakıflara katılır. Bu oluşumlardaki kulüp temsilcisi yönetim kurulu kararıyla belirlenir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi. 

 

 

Bölgesel Amatör Lig (BAL) temsilcimiz Bartınspor Tüzük Tadilatı ve Değişikliği için Olağanüstü Kongresini Bartın TSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Spor Başkanı Lütfi Bayrak, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, yönetim kurulu üyeleri ve Bartınspor üyeleri katıldı.

 

Kongrenin Divan Başkanlığını Aykut Oktay Ulu yaparken  kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

 

Bayrak, “Ekonomik krizden dolayı destek bulamadık”

 

Daha sonra ise Bartınspor Başkanı Lütfi Bayrak konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Bayrak yaptığı konuşmada kongrenin gerçekleştirilme amacını ve kulüp gündemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Bayrak konuşmasında şunları söyledi,  “Bugün tüzüğümüzde 6 maddeyi görüşeceğiz ama ben kısaca sezondan ve yaptıklarımızdan bahsedeceğim. Bu sezona 10. grupta başladık fakat Türkiye’deki ekonomik krizden dolayı yeterli ekonomik desteği bulamadık. Ancak buna ve birçok olumsuzluğa rağmen yine de başarılı olduğumuzu düşünüyorum. İlk defa 3. tura Ziraat Türkiye Kupası’na kadar çıktık, Sarıyer’le kıran kırana bir mücadele ettik, fakat elendik. Grupta ilk yarıyı 21 puanla 7’nci sırada tamamladık fakat ikinci yarı maddi durumlardan ötürü küçülmeye gittik ve gençlerle oynadık. Gençlerle de 19 puan toplayarak toplamda 40 puanla 6. sırada bitirdik. Bu arada alt yapımızdan 2 arkadaşımızı da A takımlarına kattık.

 

“Yeni sezonla ilgili çalışmalarımız başladı”

 

Yeni sezonla ilgili çalışmalarımız başladı ve devam ediyor. Bildiğiniz gibi Ağustos ayında Türkiye Ziraat Kupası başlıyor, Eylül’ün sonunda da ligler başlıyor. Bizim hedefimiz bu sene yine genç takımla hırslı ve mücadeleci bir ekip kurmaktır.

 

Bartınspor ismi ve logosu tescillendi

 

Bartınspor Kulübü Derneği’nin bugüne kadar logo tescili ve isim patenti yoktu. Logomuzun tescilini yaptırdık ve patentini aldık. Kulübümüzün resmi internet sitesi olan ‘bartinspor.org.tr’ şuanda güncelleniyor. Yeni yüzüyle daha güzel bir şekilde hizmet verecek. Tescil ve patent işlemlerini bitirdiğimizden Bartınspor Kulübü’nün logosunu ve ismini kullanarak internette hiçbir internet sayfası kullanılmayacak. Aynı zamanda bunu facebook ve instagrama taşıyarak kulübümüze gelir getirmeyi hedefliyoruz.

 

“BS Store” kurulması için adımlar atıldı

 

 Yine Bartınspor Kulübü’ne ait ‘BS Store’ diye bir oluşuma başladık. Daha önce de çeşitli tişörtler, eşofmanlar, formalar var bunları da internetten satışını yaparak kulübe gelir getirmeyi hedefliyoruz. İnternet sitemiz, facebook ve instagram sayfamızdan da kulübe yine reklam geliri gelecek. Artık Bartınspor’un halkın desteğinden başka kendinin de gelir getirici üretimler yapmasından yanayım. Böylelikle halkımıza da fazla bir baskı yapmış olmayacağız.”

 

“Yetkilerimin kısıtlanmasını istiyorum”

 

Tüzük değişikliği talebine ilişkin de açıklamalarda bulunan Bartınspor Kulübü Başkanı Lütfi Bayrak, Başkan olarak kendi yetkilerinin kısıtlanması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Tüzüğümüzün 23. Maddesindeki konuyla ilgili de detaylı bilgiler verilecek ama ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Bartınspor, Kulüp Başkanının ve Yönetim Kurulu’nun takımı değil. Bartınspor, 200 bin nüfuslu bir ilin markasıdır. Dolayısıyla geliri neyse Yönetim Kurulu ve Başkanın ona göre hareket etmesi gerekiyor. Ben de Başkan olarak yetkilerimin kısıtlanmasını istiyorum. Bu da; Genel Kurul’un verdiği yetkiye dayalı olarak gelirine göre borçlanması gerektiğini düşünüyorum. Çok mu borçlanmak istiyor? O zaman hiç derneğimize, kulübümüze bunu yansıtmadan Başkan ve Yönetim Kurulu bunu kendi cebinden versin. Derneğe dokunup da gelirlerine el koymasınlar. Ben bunu bir Başkan olarak istiyorum. Bir de şöyle bir şey var; bildiğiniz gibi derneklerinin en büyük gelirleri üye aidatları ve üye girişleridir. Bizim eski tüzüğümüzde 5-10 lira gibi rakamlar yazıyor. Ben de kulübün daha çok gelir elde edebilmesi için bunda da bazı değişiklikler istiyorum.”dedi.

 

Oylamalara geçildi

 

Kongrede daha sonra ise oylamalara geçildi. Tadilat ve değişiklik yapılacak olan maddeler tek tek okunurken ardından madde değişiklikleri ile ilgili tartışmalar yapılarak oylama yapıldı.

 

Yapılan oylama sonucunda;

 

Şirket kurulabilecek

 

Tüzüğün 2. Maddesine L fıkrası eklenerek; “Ticari şirketler, yatırım ortaklıkları ve vakıflara katılır. Bu oluşumlardaki kulüp temsilcisi yönetim kurulu kararıyla belirlenir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi. 

 

Sponsorluk anlaşmaları ve isim hakkı kullanım sözleşmeleri yapılabilecek

 

Tüzüğün 2. Maddesine M fıkrası eklenerek; “Bartınspor logosu önde gelmek şartı ile sponsorluk anlaşmaları ve isim hakkı kullanım sözleşmeleri yapabilir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi.

 

Yeni üye olanlar 3 ay içinde yapılacak genel kurullarda oy kullanamayacak

 

Tüzüğün 6. Maddesi a fıkrasına ekleme yapılarak; “Yeni üye olanlar üyelik tarihlerinden itibaren 3 ay içinde yapılacak genel kurullarda oy kullanamazlar” maddesi oy birliği ile kabul edildi.

 

Aidatını ödemeyen üyenin üyeliği düşecek

 

Tüzüğün 8. Maddesinin b fıkrası değiştirilerek; “Yazılı ihtar olmaksızın her yıllık aidatını ödemeyen üyenin üyeliği düşer. Ancak ödeyememe sebebi mücbir sebeplere dayanırsa bu üyelerin üyelikleri yönetim kurulu kararıyla devam eder. Herhalükarda bu süre 2 yılı geçemez. Kongre zamanında aidatını ödememiş üyeler oy kullanamaz.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi.

 

İftira, yalan ve huzur bozucu davranışlar üyelikten düşme sebebi

 

Tüzüğün 8. Maddesinin c fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilerek; “ Üyeler arasında nifak ve tenasüdü bozucu hareketlerde bulunduğu, klübün üyeleri, yöneticileri ve futbolcuları hakkında, iftira, yalan ve huzuru bozucu davranışları sözlü, yazlı ve sosyal medya ortamında yapanların üyeliği Yönetim Kurulu tavsiyesi ve Disiplin Kurulu kararıyla düşürülür.” Olarak oy birliği ile kabul edildi.

 

 Tüzüğün 23. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilerek; “Derneğin borçlanma usülü ve gelir kaynakları: Dernek yönetim kurulunun her yıl genel kurulda onaylatacağı bütçenin %15 kadar borçlanma yapabilir. Bu oran 2. Maddenin L fıkrası içinde geçerlidir.

 

a) Giriş Aidatı: Yeni üyelerin vereceği 500 TL

b) Üye Aidatı: Üyelerin yıllık ödeyecekleri 250 TL

c) Bağış ve yardımlar

d) Haklardan elde edilen kira gelirleri

e) Bağlı ortaklıklardan elde edilen kar payları şeklinde değiştirilmeleri teklif edilmiştir.” Olarak oy birliği ile kabul edildi.

 

  • 2019-06-22 17:22:39 tarihinde eklendi.

SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞ: